FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Oto najciemniejsze państwo świata, gdzie zakazuje się w nocy włączania światła. Zobacz je okiem satelitów

Podczas, gdy sąsiednie państwa toną w blasku miejskich świateł, kraj ten pozostaje na ponad pół doby pogrążony w całkowitych ciemnościach. Poznaj najciemniejsze państwo na świecie, które ujawnione zostało przez krążące po orbicie satelity.

Brak świateł miejskich w nocy w Korei Północnej na zdjęciu z satelity. Fot. NASA.
Brak świateł miejskich w nocy w Korei Północnej na zdjęciu z satelity. Fot. NASA.

Fatalny stan infrastruktury energetycznej, masowe przerwy w dostawach prądu trwające nie godzinę, lecz wiele dni, a do tego brak ogrzewania i całkowite ciemności nocami, tak wygląda życie w Korei Północnej, najciemniejszym państwie świata.

Jeden z najbardziej ubogich krajów, licząc według dochodu na głowę mieszkańca, boryka się z wieloma problemami. Jednym z nich każdego roku jest zima, ponieważ to właśnie wtedy pobór energii wzrasta tak szybko, że konieczne są długotrwałe, nieprzewidziane przerwy w jej dostawach.

Brak świateł miejskich w nocy w Korei Północnej na zdjęciu z satelity. Fot. NASA.

Dla milionów mieszkańców oznacza to nie tylko całodobowe ciemności, lecz przede wszystkim brak ogrzewania, a przecież temperatura potrafi spadać grubo poniżej zera. Egipskie ciemności panujące w Korei Północnej można zobaczyć na zdjęciach satelitarnych. Kontrastuje to z licznie oświetlonymi miastami w sąsiedniej Korei Południowej i Chinach.

Jedyną świetlną wyspą jest stolica Pjongjang, zamieszkiwana przez ponad 3 miliony ludzi. Jeśli porówna się ją do Seulu, stolicy sąsiedniej Korei Południowej, to różnica w oświetleniu jest uderzająca. Na zdjęciu satelitarnym świetnie widoczna jest najbardziej oświetlona granica na świecie, która nazywana jest Koreańską Strefą Zdemilitaryzowaną, choć tak naprawdę jest najbardziej zmilitaryzowaną granicą na naszej planecie.

Porównanie nocnego oświetlenia Pjongjangu (stolicy Korei Północnej) i Seulu (stolicy Korei Południowej) na zdjęciu z satelity. Fot. NASA.

Po wojnie koreańskiej dochód na mieszkańca w Korei Południowej wzrósł 17-krotnie w porównaniu z dochodem mieszkańca Korei Północnej. Południowa część półwyspu zajęła 12. miejsce w produkcji energii elektrycznej i 10. miejsce w jej zużyciu.

Tymczasem Korea Północna zajmuje dopiero 71. miejsce w produkcji energii i 73. miejsce w jej zużyciu. Przepaść widoczna jest więc nie tylko na zdjęciach satelitarnych, lecz również w statystyce. To prawdziwa „czarna dziura” na mapie wschodniej Azji.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news