FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Południe Afryki pod śniegiem. Takie widoki są tam bardzo rzadkie [WIDEO]

Śnieg na południu Afryki to zjawisko niecodzienne, ponieważ z powodu łagodnego klimatu, rzadko kiedy śnieg pada tam, gdzie mieszkają ludzie. Tym razem atak zimy doprowadził do paraliżu na drogach i przerwach w dostawie prądu i ogrzewania.

Zimowe krajobrazy w miejscowości Ceres na południu Afryki. Fot. YouTube / No Comment TV.
Zimowe krajobrazy w miejscowości Ceres na południu Afryki. Fot. YouTube / No Comment TV.

Strumień wyjątkowo zimnego powietrza znad Antarktyki dotarł do południowych rubieży Afryki. Na wyżej położonych obszarach spadło mnóstwo śniegu, który sparaliżował codzienne życie wielu mieszkańców. Drogi stały się śliskie i nieprzejezdne.

Pod ciężarem obfitującego w wodę śniegu zaczęły się łamać gałęzie, które upadając, zrywały linie energetyczne. Prąd, a co za tym idzie, także ogrzewanie, przestały płynąć do tysięcy gospodarstw domowych. Ich mieszkańcy porządnie zmarzli, bo na dodatek porywiście wiało.

Najwięcej uciechy z białego puchu miały tradycyjnie dzieci, niektóre widząc go pierwszy raz w swoim życiu. Razem z dorosłymi lepili bałwany i rzucali się śnieżkami. Najwięcej śniegu spadło na wyżynach, w górach i na przełęczach, zwłaszcza w prowincjach przylądkowych i KwaZulu-Natal.

W tym sezonie na południowych krańcach Czarnego Lądu jest dużo zimniej i śnieżniej niż zazwyczaj. Podobne ataki zimy, nie widziane od wielu lat, doświadczali również mieszkańcy południowej Australii, Nowej Zelandii, Argentyny, Chile, Urugwaju i południowej Brazylii.

Źródło: TwojaPogoda.pl / africanews.

prognoza polsat news