FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Kolejny kataklizm na Haiti. 2 dni po potężnym trzęsieniu, które zabiło tysiące ludzi, uderzył cyklon Grace

To jest dramatyczny czas dla Haitańczyków, ponieważ zaledwie 2 dni po katastrofalnym trzęsieniu ziemi, które pozbawiło życia tysiące ludzi, uderzył cyklon tropikalny Grace. Padają ulewne deszcze, które grożą niszczycielskimi powodziami i osunięciami ziemi.

Zdjęcie satelitarne cyklonu Grace zbliżającego się do Haiti. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne cyklonu Grace zbliżającego się do Haiti. Fot. NASA.

Do niemal 1300 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego (14.08) trzęsienia ziemi na Haiti na Karaibach. To jednak wciąż nie jest ostateczny bilans, ponieważ w gruzach wciąż znajdują się setki, a może nawet tysiące ciał. Ratownicy przeczesują rumowiska, bo może uda się wydobyć także żywych.

Szpitale są przepełnione osobami, które doznały najróżniejszych obrażeń. Dotychczas udzielono pomocy niemal 6 tysiącom osób. Lekarze już sobie nie radzą, a ranni są często w stanie bardzo ciężkim. Po wstrząsie nie ma dostępu do wody pitnej, żywności i lekarstw. Zerwana jest łączność telefoniczna.

Wiele miejscowości jest odciętych od świata przez lawiny ziemno-kamienne, które tarasują jedyne drogi dojazdowe. Władze wprowadziły co najmniej miesięczny stan wyjątkowy, aby zapanować nad nasilającymi się grabieżami i walkami gangów o żywność i wodę.

Cyklon Grace kolejnym kataklizmem

Sytuację znacząco pogarsza przechodzący w poniedziałek (16.08) nad wyspą Hispaniola, dzieloną przez Haiti i Dominikanę, cyklonu tropikalnego Grace. Przynosi on intensywne opady deszczu i porywiste wiatry, które potęgują dzieła zniszczenia.

Największe zagrożenie stwarzają podtopienia, powodzie i osunięcia ziemi. Według NASA zagrożonych lawinami ziemnymi jest ponad 10 tysięcy mieszkańców, a przesiąknięta deszczówką gleba z łatwością będzie się obsuwać, niszcząc domy i drogi.

Mimo, że cyklon będzie przechodzić tylko jedną dobę, to jednak spadnie nawet 200-300 mm deszczu, czyli połowa z tego, co spada na nasze miejscowości przez cały rok. Można sobie uświadomić, jak taki kataklizm wpłynie na obecną kryzysową sytuację.

Niepokoje, rabunki i cholera

Organizacje humanitarne obawiają się wybuchu epidemii m.in. cholery z powodu fatalnych warunków higienicznych. Pogłębiać będzie się też kryzys społeczno-polityczny, który pogarszał się od 11 lat, czyli od poprzedniego niszczycielskiego trzęsienia ziemi.

Jak wynika z najnowszych badań, wstrząs ze stycznia 2010 roku był słabszy niż ten sprzed kilku dni, a jego ognisko było osadzone głębiej pod ziemią, więc szkody na powierzchni były mniejsze. Jednak dotknął on rejon najgęściej zaludnionej stolicy, stąd ponad 200 tysięcy ofiar śmiertelnych i 1,5 miliona ludzi bez dachu nad głową.

Haiti położone jest na aktywnym uskoku na granicy Płyty Karaibskiej i Płyty Północnoamerykańskiej. W przeszłości generowały one potężne wstrząsy. Obecne trzęsienie i te sprzed 11 lat są najbardziej zabójczymi od czasów pierwszego osadnictwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS.

prognoza polsat news