FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Niezwykły cyklon uderzył w wybrzeża Rosji. Mieszkańców może czekać katastrofalna powódź

Nad Morzem Czarnym narodził się niezwykły cyklon, który przemieścił się nad wybrzeża Rosji, gdzie przynosi astronomiczne ilości deszczu, zdolne spowodować katastrofalną w skutkach powódź. W Kraju Krasnodarskim ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia.

Zdjęcie satelitarne medikanu Falchion nad Morzem Czarnym w dniu 12 sierpnia 2021 roku. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne medikanu Falchion nad Morzem Czarnym w dniu 12 sierpnia 2021 roku. Fot. NASA.

Bardzo rzadko zdarza się, że nad wodami Morza Śródziemnego rodzą się formacje burzowe do złudzenia przypominające tropikalne cyklony. Jeszcze rzadziej powstają one nad Morzem Czarnym. Z jednym z takich fenomenów mamy obecnie do czynienia.

Medikan Falchion, bo takie właśnie otrzymał imię, dopiero co przyniósł powodzie stulecia u wybrzeży Turcji, a już przemieścił się nad centralnymi wodami Morza Czarnego i wtargnął nad ląd na północno-wschodnich jego wybrzeżach.

Obecnie bardzo wolno przemieszcza się nad Krajem Krasnodarskim w południowej Rosji, gdzie przynosi olbrzymie ulewy. Jeśli prognozy się potwierdzą, to do poniedziałku (16.08) między północno-wschodnmi wybrzeżami Morza Czarnego a wschodnimi brzegami Morza Azowskiego spadnie nawet 350 mm deszczu.

To wystarczy, aby spowodować masowe, katastrofalne w skutkach powodzie i osunięcia ziemi. O tej porze roku w regionie wypoczywa wielu majętnych Rosjan, ponieważ położone są tam jedne z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych w Rosji.

Władze ogłosiły najwyższy stopień zagrożenia i wezwały wszystkie służby cywilne do pomocy poszkodowanym mieszkańcom. Jeśli deszcz szybko nie ustanie, to wkrótce ujrzymy podobne obrazy, co z powodzi w Turcji, gdzie miasta zmieniły się w rwące nurty rzek. Zginęło co najmniej 10 osób.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Mediterranean Cyclone Center.

prognoza polsat news