FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W urlopowym raju Polaków po potwornych upałach i pożarach nadeszły katastrofalne powodzie

Kolejna klęska żywiołowa w popularnym wśród polskich turystów kraju. Po potwornych upałach sięgających 50 stopni w cieniu i tragicznych pożarach, nadeszły katastrofalne powodzie. Niektóre miejscowości są zalane na wysokość 4 metrów. Zobacz nagrania.

Powódź błyskawiczna w Turcji. Fot. Twitter / @OGUZUNALK.
Powódź błyskawiczna w Turcji. Fot. Twitter / @OGUZUNALK.

Turcja, która dotychczas była jednym z najpopularniejszych miejsc letniego wypoczynku Polaków, nękana jest przez żywioły, jeden za drugim. Najpierw poważnie we znaki dały się tam ekstremalne upały. Temperatura sięgnęła 49,1 stopni, po raz pierwszy w tym kraju w dziejach pomiarów.

Żar i posucha sprawiły, że masowo zaczęły wybuchać pożary lasów, które szybko wymknęły się pod kontroli. Nad Morzem Śródziemnym ogień strawił wiele wiosek. Bilans ofiar śmiertelnych okazał się przerażający. Zginęło co najmniej 8 osób, a kilkadziesiąt zostało ciężko poparzonych.

Ochłodzenie przyniosło wyczekiwane od dawna deszcze, ale w ilościach, które okazują się katastrofalne w skutkach. Nad Morzem Czarnym pada tak mocno, że dochodzi do masowych powodzi i osunięć ziemi. Wiele miejscowości jest zalanych nawet na wysokość 4 metrów.

Zdjęcia lotnicze jeżą włosy na głowie. Ulice zmieniły się w rwące rzeki, które porywają samochody i ludzi. Zginęło co najmniej 10 osób, a wiele jest zaginionych. Turecki minister rolnictwa mówi o katastrofie, jakiej nie było od 50, a nawet 100 lat. Sumy opadów okazały się rekordowe na tle całej historii pomiarów meteorologicznych.

Źródło: TwojaPogoda.pl / AFAD.

prognoza polsat news