FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Bardzo niebezpieczny huragan Fred rodzi się nad Atlantykiem. Może zagrozić milionom ludzi

Nad wodami Oceanu Atlantyckiego rodzi się szósty w tym roku cyklon tropikalny, który otrzyma imię Fred. Jego przewidywana ścieżka jest bardzo niebezpieczna, ponieważ wiedzie przez najgęściej zaludnione obszary zamieszkiwane przez miliony ludzi.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Oczy amerykańskich meteorologów z zaniepokojeniem są skierowanie ku formacji burzowej, która w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin przekształci się w szósty od początku tego roku tropikalny cyklon. Zgodnie z przygotowaną na ten sezon listą, otrzyma imię Fred.

Obecnie burza znajduje się na wschód od Małych Antyli i nikomu nie zagraża, jednak szybko może się to zmienić, ponieważ najnowsze prognozy wskazują jednoznacznie, że przyszły cyklon zacznie wędrować na północny zachód w kierunku największych wysp Karaibów.

Zdjęcie satelitarne formującego się cyklonu Fred nad Atlantykiem. Fot. NOAA.

Najpierw cyklon Fred dotrze nad Portoryko, później nad Dominikanę i Haiti, a następnie nad Kubę i Florydę, po czym może wtargnąć nad gorące wody Zatoki Meksykańskiej i dotrzeć do jej północnych wybrzeży. Nie można wykluczyć, że po drodze przeobrazi się w groźny huragan. Sezon na te zjawiska zaczyna właśnie wkraczać w doroczne apogeum.

Co więcej, ma być on aktywniejszy niż zwykle. Potwierdzeniem tego są ostatnie modyfikacje prognoz, które zwiększyły liczbę spodziewanych cyklonów. Do końca listopada, kiedy sezon się skończy, ma w sumie narodzić się od 15 do 21 nazwanych cyklonów, w tym od 7 do 10 huraganów, spośród których od 3 do 5 będą miały co najmniej trzecią kategorię w 5-stopniowej skali.

W najczarniejszym scenariuszu może więc narodzić się o 5-6 cyklonów więcej niż wynosi norma wieloletnia, w tym o 3 więcej huraganów i 2 więcej superhuraganów. Wpływ na taki rozwój sytuacji miałby mieć rozwój słabej anomalii La Niña.

Dotychczas narodziło się zaledwie 5 cyklonów, które okazały się słabe i nie spowodowały bardzo poważnych szkód. W najbliższych tygodniach należy oczekiwać znaczącego pogorszenia się pogody na Karaibach oraz południu i południowym wschodzie USA, gdzie cyklonów będzie docierać znacznie więcej.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA / NHC.

prognoza polsat news