FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Olbrzymia fontanna lawy, wysoka na kilometr, wystrzeliła z największego wulkanu w Europie [WIDEO]

To był piękny, ale też przerażający spektakl. W ubiegły weekend ponownie przebudził się największy wulkan w Europie. Z jednego z jego kraterów wystrzeliła olbrzymia fontanna lawy, która osiągnęła wysokość kilometra. Zobacz nagranie.

Erupcja wulkanu Etna. Fot. INGV-OE.
Erupcja wulkanu Etna. Fot. INGV-OE.

Po 10-dniowej drzemce przebudziła się Etna na włoskiej Sycylii. Z jej południowo-zachodniego krateru wystrzeliła fontanna żółto-pomarańczowo-czerwonej lawy. Słup miał wysokość kilometra i był widoczny m.in. z położonej u stóp wulkanu Katanii.

Natychmiast wprowadzono najwyższy stopień alarmu dla lotnictwa i zamknięto miejscowe lotnisko. Dopiero po kilku godzinach otwarto je ponownie. Mieszkańcy i turyści podziwiali widowisko. Od początku fali erupcji takich pokazów było już niemal 20.

Wybuchła nie tylko Etna

W niedzielę (01.08) doszło do kolejnej erupcji wulkanu Stromboli, położonego na wyspie o tej samej nazwie w archipelagu Wysp Liparyjskich we Włoszech. Chociaż stale zamieszkujących wyspę około 600 osób jest przyzwyczajonych do erupcji, to jednak prawie zawsze są one bardzo słabe.

Erupcja wulkanu Stromboli. Fot. INGV-OE.

Tym razem wyrzut materiału wulkanicznego okazał się spektakularny, bo sięgnął wysokości 150 metrów. Na szczęście aktywność Stromboli nie uległa zmianie. Góra nie stanowi zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Źródło: TwojaPogoda.pl / INGV-OE.

prognoza polsat news