W środę (28.07) pod żadnym pozorem nie powinniśmy ignorować ostrzeżeń przed burzami, ponieważ w wielu regionach mogą być one bardzo gwałtowne, przy tym stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, a także powodować kosztowne szkody materialne.
Burz spodziewamy się na przeważającym obszarze kraju, jednak tych najbardziej intensywnych na północy, w centrum, na południu i południowym wschodzie. Spokojniej, ale tylko nieznacznie, będzie na zachodzie i północnym wschodzie.
Śledź burze i deszcze na żywo >>>
W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 40 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 2 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało SMS-owe ostrzeżenia przed burzami, silnym wiatrem, ulewnym deszczem i gradem do osób przebywających na terenie 7 województw: świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i lubelskiego.
❗❗Uwaga Alert RCB❗❗
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) July 28, 2021
SMS-owe ostrzeżenia przed burzami, silnym wiatrem, ulewnym deszczem i gradem wysyłamy do osób przebywających na terenie 7 województw: świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i lubelskiego. pic.twitter.com/AxaCeVzPu9
Nawet 32 stopnie w cieniu
Temperatura maksymalna wyniesie od 24 stopni na zachodnim Pomorzu przez 28-30 stopni w większości regionów do 32 stopni na Mazowszu. Wiatr z kierunku zachodniego będzie przeważnie słaby i umiarkowany, nasili się w opadach i burzach.
Ciśnienie będzie optymalne i stabilne. Barometry pokażą w samo południe od 1011 hPa na Pomorzu i Podkarpaciu do 1013 hPa na Dolnym Śląsku. Biomet nadal niekorzystny, co może się objawiać sennością, różnorodnymi bólami i spowolnieniem reakcji.
Jak się zabezpieczyć?
Tradycyjnie przed nadejściem burz, nie należy parkować samochodu w pobliżu drzewa, studzienki kanalizacyjnej i w obniżeniu terenu, gdzie zwykle gromadzi się spływająca deszczówka. Przed wyjściem do pracy lepiej pozamykać okna, zwłaszcza dachowe.
W upał najlepiej spożywać szklankę niegazowanej wody mineralnej co godzinę, a przebywając w pełnym słońcu jeszcze więcej, do 3-4 litrów na dobę. Warto przebywać w cieniu, unikać słońca, przewiewnie się ubierać, nie przemęczać i nie spożywać ciężkostrawnych pokarmów.
Źródło: TwojaPogoda.pl