FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W sobotę uważaj na gwałtowne burze z ulewami, gradem i porywistym wiatrem. W których regionach kraju?

Sobota nie będzie spokojna. Burze mogą się pojawiać w większości regionów kraju, a w tych popularnych wśród turystów będą mieć największe natężenie i mogą stanowić dla nich zagrożenie. Sprawdź prognozę i ostrzeżenia, aby nie być zaskoczonym.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W większości regionów w sobotę (17.07) musimy się liczyć z burzami, których najwięcej będzie w godzinach popołudniowych i wieczornych. Możliwe są ulewne deszcze, grad i porywisty wiatr. Miejscami zjawiska mogą powodować szkody materialne i stanowić dla nas zagrożenie.

Śledź burze i deszcze na żywo >>>

Tych najsilniejszych burz spodziewamy się w województwach wschodnich, a zwłaszcza na Mazurach i Podlasiu, gdzie na jeziorach i w lasach urlop spędza tysiące turystów z całej Polski. Powinni oni zachować szczególną ostrożność.

W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Prognoza pogody na sobotę. Fot. TwojaPogoda.pl

Najbardziej korzystne warunki atmosferyczne panować będą jedynie na Pomorzu, gdzie nie tylko będzie słonecznie i bez opadów, ale też nie za gorąco. Bez burz także na Podkarpaciu, ale tam możliwy jest upał.

Termometry pokażą w najcieplejszym momencie dnia od 24 stopni na wybrzeżu przez 26-28 stopni na większym obszarze do 32 stopni na Podlasiu. Wiatr z północy będzie słaby i umiarkowany, silniejszy tylko w burzach.

Jak się zabezpieczyć?

Tradycyjnie przed nadejściem burz, nie należy parkować samochodu w pobliżu drzewa, studzienki kanalizacyjnej i w obniżeniu terenu, gdzie zwykle gromadzi się spływająca deszczówka. Przed wyjściem do pracy lepiej pozamykać okna, zwłaszcza dachowe.

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida >>>

W upał najlepiej spożywać szklankę niegazowanej wody mineralnej co godzinę, a przebywając w pełnym słońcu jeszcze więcej, do 3-4 litrów na dobę. Warto przebywać w cieniu, unikać słońca, przewiewnie się ubierać, nie przemęczać i nie spożywać ciężkostrawnych pokarmów.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news