FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Burza złamała Bartka, jeden z najstarszych dębów, i słynny wiekowy kasztanowiec spod Wawelu [ZDJĘCIA]

Podczas gwałtownych burz uszkodzony został Bartek, jeden z najstarszych dębów w Polsce. Jeszcze gorszy los spotkał słynny wiekowy kasztanowiec, cieszący oko turystów odwiedzających Wawel. Zdjęcia ukazują skalę zniszczeń.

Złamany wiekowy kasztanowiec pod Wawelu. Fot. Twitter / Piotr Kempf @zielen_krakow.
Złamany wiekowy kasztanowiec pod Wawelu. Fot. Twitter / Piotr Kempf @zielen_krakow.

Po raz pierwszy od 30 lat uszkodzeniu w wyniku nawałnicy uległ Bartek, jeden z najstarszych dębów w naszym kraju. Drzewo liczące sobie 700 lat znajduje się w okolicach Zagnańska w Puszczy Świętokrzyskiej.

Podczas piątkowej (9.07) popołudniowej nawałnicy, złamaniu uległ konar rosnący po stronie wschodniej. Gałąź zawisła na linie, która go wzmacniała. Pracownik ZUL odciął konar od liny, a teren został uprzątnięty z fragmentów drzewa.

Specjaliści będą oceniać czy uszkodzenie tego konkretnego konaru spowoduje szkody dla całego 30-metrowego pomniku przyrody. Obecnie drzewo jest zabezpieczone 15 podporami, które wydają się wystarczające dla jego stabilności.

Dąb Bartek po wichurze. Po prawej - miejsce złamania, po lewej - wiszący na linie konar. Fot. Webcamera.pl

Ostatni raz Bartek został uszkodzony podczas burzy w dniu 3 czerwca 1991 roku. Wtedy w dąb uderzył piorun, powodując zapalenie się pnia i jego rozszczepienie. Akcja gaśnicza została przeprowadzona na tyle szybko, że dąb przetrwał.

Runął kasztanowiec spod Wawelu

Jeszcze smutniejszy los spotkał podczas nawałnicy słynny kasztanowiec, który rósł od czasów przedwojennych u zbiegu ul. Grodzkiej i Drogi Do Zamku, u stóp Wawelu w Krakowie. Turyści lubili wspinać się na niego i robić sobie zdjęcia na tle zamku.

W stolicy Małopolski spadł olbrzymi grad, a wiatr przekraczał 80 km/h. Powalonych zostało wiele drzew, niektóre rosłe. Runęły piękne wierzby na Bulwarach i drzewa z Parku Bednarskiego. Przeżyły wiele burz, ale tej jednej nie zdołały. To smutny widok, ale siły przyrody nie znają litości.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Lasy Państwowe / Miasto Kraków.

prognoza polsat news