Finlandia znalazła się wśród europejskich krajów, które doświadczyły najgorętszego czerwca w historii pomiarów, a trzeba podkreślić, że prowadzi się tam one od 1844 roku. Upały są tam na tyle rzadkim zjawiskiem, że mówi się o nich, gdy temperatura osiąga lub przekracza 25 stopni, a więc o 5 stopni mniej niż w Polsce.
Tymczasem w ubiegłym miesiącu zaledwie 5 dni minęło bez upału. Zwykle jest odwrotnie. Nawet w najcieplejszym regionie tego kraju, czyli na południu, odnotowano o 10 upalnych dni więcej niż wynosi norma. W Helsinkach, stolicy kraju, średnia temperatura wyniosła 19,3 stopnia i to jest rekord wszech czasów dla czerwca.
Średnia temperatura miesięczna na obszarze całej Finlandii wyniosła 16,5 stopnia. Poprzedni rekord 16,2 stopnia pochodził z 1953 roku. Jakby anomalii było mało, to jeszcze termometry w najgorętszy dzień wskazały w cieniu 33,6 stopnia zbliżając się zaledwie na 0,2 stopnia do rekordu z 1935 roku.
Kolejnym rekordem, na który zamachnie się pogoda, może być absolutna temperatura zmierzona w Finlandii. Dotychczasowy rekord sprzed zaledwie 11 lat wynosi 37,2 stopnia i raczej nie ma wątpliwości, że wkrótce ponownie zostanie pobity.
Kolejne rekordy
W Szwecji czerwiec był jednym z trzech najgorętszych. Cieplej było tylko w 2020 i 1889 roku. Średnia temperatura przekraczała normę nawet o 3,5 stopnia. W Norwegii norma została przekroczona o 2,3 stopnia.
W Estonii odnotowana została najwyższa temperatura w czerwcu na tle historii. W mieście Narwa, przy granicy z Rosją, sięgnęła 34,6 stopnia. Cały miesiąc zapisał się w tym kraju wśród najcieplejszych, ze średnią temperaturą aż o 4 stopnie przekraczającą normę wieloletnią.
10:35 #imgwlive
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 1, 2021
Czerwiec będziemy wspominać jako miesiąc ciepły a nawet bardzo ciepły o bardzo nierównomiernie i niesprawiedliwie rozłożonymi w czasie i w miejscu opadami deszczu - głównie typu burzowego. #czerwiec #IMGW #lato pic.twitter.com/m1qVTkh5nl
W sąsiedniej Łotwie również było o 4 stopnie cieplej niż zwykle w czerwcu. To wystarczyło, aby miesiąc ten okazał się najgorętszym od kiedy prowadzi się pomiary. Co ciekawe, poprzednio najcieplejszy czerwiec panował zaledwie przed rokiem. Rekordy rok po roku? To szokujące.
Z kolei na Litwie czerwiec był drugim najcieplejszy po czerwcu z 2019 roku. W Polsce czerwiec był jednym z trzech najcieplejszych. Goręcej było tylko w 2019 roku (absolutny rekord) i w 1811 roku. Średnia temperatura przekraczała normę o ok. 2,6 stopnia.
W wielu europejskich krajach czerwiec okazał się jednym z najcieplejszych w historii pomiarów. Tak było m.in. w Niemczech. Z kolei dalej na południe, na Węgrzech, odnotowano największy czerwcowy upał. Pierwszy raz temperatura przekroczyła w tym miesiącu 40 stopni.
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB / WHO.