W obu Amerykach aura jest skrajnie różna. W Kanadzie, jak już wcześniej informowaliśmy, ostatnie dni przyniosły największą falę upałów od kiedy prowadzi się pomiary meteorologiczne, a więc od przeszło stulecia. Temperatura sięgnęła w cieniu nawet 50 stopni.
ZOBACZ: Spłonęła wioska w Kanadzie, w której było rekordowe 50 stopni
Wybuchły pożary wyschniętej na wiór roślinności, które strawiły wiele zabudowań, odbierając mieszkańcom dobytek, ale również życie. W ogniu zginęły co najmniej 2 osoby, a wiele zostało poparzonych. Utrzymujący się od wielu dni skrajny żar spowodował przedwczesną śmierć ponad pół tysiąca osób.
W tym samym czasie w Ameryce Południowej mamy coś zupełnie przeciwnego. Fale antarktycznych chłodów dotarły w głąb kontynentu, znacznie dalej na północ niż zwykle. Sięgnęły nie tylko Paragwaju i północnej Argentyny, ale też południowej Brazylii i Boliwii, gdzie klimat jest bardzo łagodny.
Buenos Aires 👉 Cayó nieve en algunos municipios durante este domingo (Videos)https://t.co/geCyQ51RLT pic.twitter.com/6FcFx2lNnb
— Cinco Dias (@cincodiasweb) June 28, 2021
Ostatnie noce i poranki minęły tam pod znakiem ujemnych temperatur, w wielu miejscowościach nigdy wcześniej nie widzianych. Przykładowo w boliwijskiej miejscowości San Jose de Chiquitos temperatura spadła do -1 stopnia. Poprzedni rekord zimna z 1949 roku wynosił 0,3 stopnia na plusie!
(2/2) South America cold Spell: Some all time lows broken in Bolivia as well:
— Extreme Temperatures Around The World (@extremetemps) July 1, 2021
-San Jose de Chiquitos -1.0C previous +0.3C may 1949 first frost for the town !
-Ascension de Guarayos +1.2C previous +4.0C aug 1985 pic.twitter.com/ic2l1vwWk9
Z kolei w miejscowości Pozo Hondo temperatura obniżyła się do -7,4 stopnia. To nowy rekord najniższej temperatury w czerwcu w skali całego Paragwaju.
#URGENTE | Nieve en Lincoln, Buenos Aires. pic.twitter.com/hIZtp5SZgP
— Clima MeteoFedex ⛈ (@MeteoFedex) June 27, 2021
Bardzo niskie temperatury sprawiły, że miejscami zaczął prószyć śnieg, dawno nie widziany. Tak właśnie było m.in. w Buenos Aires, stolicy Argentyny, gdzie mieszkańcy filmowali na płatki śniegu opadające na samochody, trawniki i dachy budynków.
Źródło: TwojaPogoda.pl / Maximiliano Herrera / TVE.