FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wybierasz się w góry? Uważaj na burze gradowe. Jak się zachować podczas nich na szlaku?

Corocznie ktoś ginie lub zostaje ranny w polskich górach na skutek porażenia piorunem. Bardzo wielu turystów nie wie, jak zachować się podczas burzy. Przygotowaliśmy dla Was garść wskazówek, które pomogą zachować bezpieczeństwo na szlaku.

Wybierasz się w góry? Uważaj na burze gradowe. Jak się zachować podczas nich na szlaku?

Jeśli jesteście w Karpatach i zamierzacie wybrać się na szlaki, to zachowajcie szczególną ostrożność, ponieważ w nadchodzących dniach nadal będą się pojawiać burze, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla każdego turysty.

W sobotę (26.06) burzowo będzie zarówno w Sudetach, jak i w Karpatach. W krótkim czasie może spaść do 30 mm deszczu, lokalnie z gradem o średnicy 1-2 cm, a wiatr w porywach może osiągać 90 km/h. Burze spodziewane są szczególnie między godzinami południowymi a wieczornymi.

Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć ostrzeżeń i ograniczyć aktywność na wolnej przestrzeni do absolutnego minimum. Co jednak zrobić, gdy burza zastanie nas już podczas przemierzania gór? Jak się wówczas zachować, żeby nie stracić zdrowia, ani też życia?

Przygotowaliśmy wskazówki, które pomogą zachować ostrożność w trakcie niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Latem panuje najlepszy okres do odwiedzania gór. Jednak w tym samym czasie w gorące popołudnia formują się chmury burzowe, które mogą stwarzać poważne niebezpieczeństwo dla wszystkich, którzy przemierzają szlaki, zwłaszcza te wiodące powyżej górnej granicy lasu.

W górach, gdzie trudno znaleźć bezpieczne schronienie, należy przyswoić sobie kilka wskazówek, które pomogą nam przetrwać groźne oblicza pogody. Przede wszystkim pamiętajmy o sprawdzeniu prognozy pogody oraz ostrzeżeń. Można śmiało zadzwonić do ratowników górskich i zapytać czy są jakieś zagrożenia.

Burze najczęściej pojawiają się nad górami po godzinie 14:00. Im cieplejszy jest dzień, tym większa szansa na burzę. Możliwość burzy wzrasta, jeśli na naszych oczach z biegiem godzin chmury zwiększają systematycznie swoje rozmiary.

Kiedy chmura przypomina kształtem kalafior, to można już mówić o powstawaniu chmury burzowej. Ostatecznym wskaźnikiem zbliżającego się zagrożenia jest smuga opadowa od podstawy chmury do powierzchni ziemi. W tym momencie należy czym prędzej szukać schronienia.

Pamiętajmy, że nawet jeśli chmura znajduje się 20 kilometrów od nas, to możemy zostać porażeni przez piorun. Ciemne chmury powinny nam uświadomić w jakim niebezpieczeństwie się znajdujemy. Najbardziej niebezpiecznie jest na grani, czyli na poszarpanym, najbardziej ostrym grzbiecie góry. Pioruny uderzają w granie najczęściej, ponieważ ściągają je ostre formacje.

Piorun uderza w metalowy krzyż na Giewoncie. Fot. Zbigniew Kołodziej / Polsat News.

Najlepiej oddalić się od skał na co najmniej metr, a w większej grupie nie wolno trzymać się za ręce, ponieważ w przypadku porażenia jednej osoby, ładunek przejdzie też na pozostałe. Warto też się rozproszyć.

Przede wszystkim jednak należy jak najszybciej zejść w niższe partie gór, najlepiej do najbliższego schroniska i przeczekać tam trudne warunki atmosferyczne. Jeśli jednak wszelkie budynki znajdują się zbyt daleko, to zminimalizować porażenie piorunem można kucając i dotykając rękoma gruntu.

Jeśli wówczas zostaniemy porażeni piorunem, to skutki tego będą najlżejsze, ponieważ prąd elektryczny najszybszą możliwą drogą przeniknie do ziemi, gdzie się rozładuje. Pamiętajmy o telefonie alarmowym: 601-100-300. Cenne wskazówki mają dla nas również ratownicy.

W góry wybierajmy się w jak najwcześniejszych godzinach. Zaplanujmy też wycieczkę tak, aby w godzinach popołudniowych, zanim nadejdą burze, zakończyć ją i zejść w doliny. Podczas zapowiadanych burz lepiej jest pozostać w dolinach i odłożyć wszelkie wyjścia.

Aby dowiedzieć się w jakiej odległości od nas znajduje się burza, wystarczy tylko policzyć sekundy dzielące pojawienie się pioruna od wystąpienia grzmotu. Jeśli są to 3 sekundy, to wówczas wiemy iż piorun pojawił się 1000 metrów od nas, jeśli 5 sekund to 1700 metrów, a jeśli 10 sekund to 3400 metrów od nas.

Rosnąca liczba turystów, którzy każdego roku pokonuje tatrzańskie szlaki skłoniła TOPR-owców do przygotowania materiału instruktażowego. Poznamy w nim podstawowe zasady bezpieczeństwa, a także prawidłowe miejsca i sposoby schronienia się przed niebezpieczeństwem.

Jednym z najważniejszych elementów, o których należy pamiętać w czasie planowania wyprawy i przed wyjściem jest szczegółowe kontrolowanie prognozy pogody. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemności jakie może przynieść spotkanie z burzą w wysokich partiach gór.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news