FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Europa nękana przez żywioły. Wiele ofiar upału, ulew, gradobić, a nawet trąb powietrznych

To, co dzieje się w Polsce jest zaledwie miniaturą tego, z czym zmagają się mieszkańcy wielu regionów Europy. Fala upałów przeplata się z gwałtownymi burzami, które powodują szkody i mają na swoim koncie coraz więcej ofiar.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Pierwsza w tym roku tak rozległa fala upałów w Europie przemieściła się z zachodnich nad wschodnie regiony. Towarzyszą jej potężne burze, które powodują szkody materialne. Najpotężniejsza z nich przetoczyła się nad Holandią.

W centralnych częściach kraju przeszła trąba powietrzna. Pas zniszczeń szeroki na kilometr i długi na 5 kilometrów przecina miejscowość Leersum na przedmieściach Utrechtu. Lej kładł drzewa, uszkadzał słupy i linie energetyczne, a także pozrywał dachy z 92 domów.

Wiele rodzin straciło dach nad głową i dobytek. 17 osób trafiło z obrażeniami do szpitala. Na szczęście nikt nie zginął, choć niewiele brakowało, bo podczas uderzenia tornada wszystko unosiło się w powietrze i latało z ogromną siłą.

Jak informują leśnicy, żywioł zrujnował kawał lasu, w którym znaleziono dziesiątki martwych zwierząt, w tym sarny i jelenie przygniecione konarami oraz młode dzięcioły i puszczyki, które powypadały ze zniszczonych gniazd.

Grad wielkości piłki tenisowej

Nawałnice dały się we znaki także we Francji. W miejscowości Saint-Nicolas-de-Bourgueil trąba powietrzna uszkodziła kościół. Fragmenty nawy runęły na zaparkowane w pobliżu samochody, powodując ich uszkodzenie. Z kolei w Vercel-Villedieu-le-Camp grad wielkości piłek tenisowych wybijał szyby i wgniatał karoserie samochodowe.

W Szampanii huraganowy wiatr dochodzący do 140 km/h, łamał drzewa i zrywał dachy, ucierpiały również liczne winnice. Ich właściciele załamują ręce. Chociaż uprawy są zabezpieczone przed gradzinami, to jednak aż tak dużych brył lodowych nikt się nie spodziewał.

Następstwa burz zostały okrzyknięte „ponurym dniem dla Francji”. Ratownicy wciąż poszukują 18-letniego mężczyzny, który został porwany przez rwący potok. Meteorolodzy odnotowali rekordowe aż 44 tysiące wyładowań atmosferycznych.

W Berlinie stał się najcieplejszym miastem i jednocześnie stolicą w całej Europie. Odnotowano jedną z najwyższych temperatur w czerwcu na tle historii. Nigdy tak silny upał nie pojawił się w niemieckiej stolicy tak wcześnie.

33 ofiary utonięć w Polsce

W Polsce, która stała się jednym z trzech najgorętszych krajów na kontynencie, temperatura sięgnęła w Słubicach, przy zachodniej granicy, aż 36 stopni. Od początku fali upałów utonęły 33 osoby, w tym tylko podczas weekendu aż 15 z nich.

Upał najdłużej utrzymuje się we wschodnich regionach naszego kraju, gdzie zdarza się on najrzadziej i gdzie nie odpuści aż do piątku (25.06). Pogotowie notuje znaczny wzrost liczby wyjazdów do osób skarżących się na problemy z oddychaniem i krążeniem.

Upał podczas meczu Polska-Szwecja

Obecnie fala upałów przeniosła się nad wschodnie rubieże kontynentu, utrzymując się również we wschodnich województwach naszego kraju. W Rosji, gdzie upał osiąga apogeum, temperatura dochodzi w cieniu do 40 stopni.

Żar dociera na wybrzeża Zatoki Fińskiej i jeszcze dalej na północ aż po Morze Arktyczne. Z tego powodu placówki publiczne skróciły czas pracy swoim pracownikom. Mieszkańcy chłodzą się w cieniu drzew i w miejskich fontannach.

Niezwykłe temperatury odczują się też w środę (23.06) nasi piłkarze, którzy późnym popołudniem, w porze największego żaru, zmierzą się w Petersburgu ze Szwedami. Termometry pokazywać będą wtedy 34 stopnie w cieniu, czyli aż o 15 stopni więcej niż powinny o tej porze roku.

Z kolei w Dagestanie i na Krymie potężne ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi. Zniszczonych jest wiele dróg, zalane są budynki i zakłady pracy. Anektowany przez Rosję półwysep takiego potopu nie doświadczył od wielu lat. Zginęła co najmniej 1 osoba.

To jeszcze nie koniec gwałtownych burz i upałów. Pod znakiem bardzo niespokojnej pogody, która nadal może powodować szkody i stwarzać zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia, miną także kolejne dni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news