FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zima w górach ani myśli ustąpić. W Tatrach spadło 20 cm śniegu, który utrzyma się do sezonu wakacyjnego

Przynajmniej na początku sezonu wakacyjnego turyści wybierający się w wyższe partie góry będą mogli liczyć na zimowe krajobrazy, bo śniegu jest dużo więcej niż zwykle o tej porze roku. To zasługa zimnej i śnieżnej wiosny.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Od kilku dni w górach mamy kolejne większe ochłodzenie, które nocami przynosi mróz, a deszcz zmienia się w śnieg. W Tatrach spadło właśnie niemal 20 cm świeżego puchu. Grubość pokrywy na Kasprowym Wierchu zwiększyła się z 50 do 70 cm.

Druga połowa maja zapowiada się dość chłodno, co oznacza, że może się powtórzyć sytuacja sprzed 2 lat, gdy zwarta pokrywa śnieżna utrzymywała się na tatrzańskich szczytach do początku czerwca, a w większych płatach nawet do końca miesiąca.

Widok na Granaty z Hali Gąsienicowej w Tatrach. Fot. TOPR / IMGW.

Wybierając się w góry trzeba pamiętać o odpowiednim obuwiu i raczkach, ponieważ jest bardzo ślisko. Po opadach śniegu nie trudno się poślizgnąć i połamać. TOPR-owcy zwiększyli poziom zagrożenia lawinowego z pierwszego do drugiego stopnia.

Jednocześnie ostrzegają, że w żlebach i innych formacjach wklęsłych, a także na dużych polach śnieżnych oraz pod ścianami i pod wylotami żlebów, utrzymuje się zwiększone zagrożenie lawinami z mokrego, ciężkiego śniegu.

W wyższych partiach Tatr śniegi są przewiane, podatne na uruchomienie lawin deskowych. Prognozowane dalsze opady śniegu mogą jeszcze zwiększać zagrożenie lawinowe. Przelotne, ale chwilami obfite opady, mogą występować również w czwartek (20.05).

Źródło: TwojaPogoda.pl / TOPR.

prognoza polsat news