FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak zimno o tej porze roku nie było w Europie od dawna. Narzekamy, ale są też korzystne tego strony. Jakie?

Niekończące się chłody, deszcze, śniegi i porywiste wiatry, najbardziej dokuczliwe wiosną w Europie od bardzo wielu lat. Ostatnie tygodnie zapamiętamy na długo. Są jednak też korzystne tego strony. Jakie?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W Polsce kwiecień zapisał się jako najzimniejszy od 24 lat, a we Francji i w Austrii od 20 lat. Jeszcze dłużej równie zimno o tej porze roku nie było u naszego zachodniego sąsiada. W Niemczech drugi miesiąc meteorologicznej wiosny okazał się najzimniejszy od 40 lat.

Średnia temperatura powietrza na obszarze kraju wyniosła 6,1 stopnia i była tam samym o 1,3 stopnia niższa wobec normy z lat 1961-1990. Niemcy musieli znosić wyjątkowo częste przymrozki i opady śniegu, które spowodowały spore szkody w rolnictwie i sadownictwie.

Jeszcze zimniejszy kwiecień okazał się w Wielkiej Brytanii. Tak niskich średnich minimalnych (nocnych i porannych) temperatur nie notowano od 1922 roku. Miniony kwiecień był trzecim najzimniejszym od początku pomiarów w 1884 roku.

Na dodatek odnotowano największą liczbę dni z przymrozkami od początku pomiarów w 1960 roku. Naliczono ich 13, bijąc tym samym poprzedni rekord z 1970 roku, kiedy było ich 11. Ta liczba dni przymrozkowych jest typowa dla grudnia, stycznia lub lutego, tymczasem w kwietniu powinno być ich średnio tylko 5.

Przy gruncie ujemne temperatury notowano przez 22 dni wobec normy wynoszącej 12 dni. Odbiło się to na uprawach rolniczych i sadowniczych. Szkody są gigantyczne i mogą mieć wpływ na ceny żywności na brytyjskim rynku.

Korzystne oblicze chłodów

Nietypowe chłody okazały się kosztowne, uderzając po kieszeniach Brytyjczyków, ale można się też doszukać ich korzystnych stron. To przede wszystkim panowanie pogodnego wyżu, który poza przymrozkami przyniósł też mnóstwo słońca.

Kwiecień na przeważającym obszarze Wielkiej Brytanii zapisał się najbardziej pogodnie w dziejach pomiarów usłonecznienia prowadzonych od 1919 roku. Słonecznej aurze towarzyszyła susza. W Essex przez cały miesiąc spadło tylko 1,5 mm deszczu. Od 1862 roku bardziej sucho było tylko raz, w 2007 roku.

Wyspy Brytyjskie, które słyną w chmurnej, mokrej i ciepłej aury, zmieniły się nie do poznania. W kwietniu były nadzwyczaj słoneczne, suche i zimne. Wszyscy mają nadzieję, że w maju pogoda wróci do normy, ale prognozy nie są optymistyczne. Będzie zimno, ale dla odmiany mokro.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Met Office / DWD.

prognoza polsat news