FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W nocy zobaczymy spektakularne zjawisko. Super Pełnia Różowego Księżyca. Sprawdź, jak obserwować

Najbliższej nocy będziemy mogli obserwować na nocnym niebie największą w tym roku Pełnię Różowego Księżyca. Nasz naturalny satelita będzie o 14 procent większy i o 32 procent jaśniejszy niż zwykle podczas pełni. Jak i gdzie go obserwować? Mamy dla Was poradnik.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W nocy z poniedziałku na wtorek (26/27.04) czeka nas wyjątkowe zjawisko, a mianowicie największa w tym roku pełnia Księżyca. Definicję super pełni wymyślił przeszło 35 lat temu astrolog Richard Nolle. Od zwyczajnej pełni różni się ona tym, że Księżyc znajduje się wyjątkowo blisko Ziemi i jednocześnie świeci najmocniej światłem odbitym.

Najpierw we wtorek (27.04) o godzinie 5:32 nad ranem nastąpi pełnia, a więc Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się na jednej linii. Później, o godzinie 17:25, będzie miało miejsce największe zbliżenie się Księżyca do Ziemi.

Nazwy księżycowych „mórz”. Fot. TwojaPogoda.pl

Dzielić nas będzie wówczas dystans 357,378 kilometrów. Dla porównania średni dystans Księżyca od Ziemi to 382,900 kilometrów. To oznacza, że najlepszą widoczność super pełni będziemy mieć tuż przed wschodem Słońca.

W kwietniu mówimy o Pełni Różowego Księżyca. Oczywiście nasz satelita nie zmieni barwy. Kolor w nazwie pełni ma związek z kwitnącymi roślinami, a dokładniej z floksem, zwanym płomykiem, który często porasta miejsca szczególnie ważne dla Indian z Ameryki Północnej.

Godziny wschodu i zachodu Księżyca w nocy z poniedziałku na wtorek. Fot. TwojaPogoda.pl

Warto spoglądać na Księżyc co jakiś czas, od jego wschodu aż po zachód. Wschód nastąpi o zachodzie Słońca, a więc około godziny 19:00. Z kolei zachód Księżyca będzie miał miejsce o wschodzie Słońca, około godziny 5:00.

Zachęcamy do fotografowania chociażby wschodzącego Księżyca z okna swojego domu, balkonu lub ogródka. Szczególnie pięknie prezentuje się wyłaniając się spośród miejskiej zabudowy, gdy optycznie wydaje się wielokrotnie większy niż wysoko na niebie. To dobra okazja, aby nauczyć się rozróżniać tzw. księżycowe morza.

Porównanie obserwowanej z Ziemi wielkości tarczy Księżyca podczas super pełni (po prawej) i zwykłej pełni (po lewej). Tarcza podczas super pełni jest o 14 procent większa i o 32 procent jaśniejsza niż zazwyczaj podczas pełni. Fot. TwojaPogoda.pl

Super pełnia jest tak fascynującym zjawiskiem, ponieważ tarcza Księżyca jest o 14 procent większa i o 32 procent jaśniejsza niż zazwyczaj podczas pełni. Nie będzie miała kolosalnego wpływu na Ziemię. Zakreśli się jedynie większymi niż zazwyczaj pływami, ale nie większymi niż o kilka centymetrów od tych obserwowanych podczas zwyczajnych pełni.

Naukowcy uspokajają, że nie grożą nam z tego powodu kataklizmy, bo podobne zjawiska na przestrzeni historii zdarzały się wielokrotnie. Pewne jest natomiast to, że osoby często odczuwające różnorodne dolegliwości podczas pełni, mogą się poczuć gorzej, więc czeka je nieprzespana noc.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news