FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Arabowie byli w szoku. Wydmy na pustyni zmieniły kolor na biały. Tym razem to nie był śnieg

Mieszkańcy Półwyspu Arabskiego nie mogli uwierzyć własnym oczom. Tłumnie przyjechali na pustynię, aby ujrzeć niezwykłe zjawisko. Wydmy zmienił kolor na biały. Tym razem nie mieli do czynienia ze śniegiem. Czym był ten fenomen?

Arabska pustynia po gradobiciu. Fot. Twitter / @Naser_Aldajani.
Arabska pustynia po gradobiciu. Fot. Twitter / @Naser_Aldajani.

Chmury burzowe w gorącym i wilgotnym powietrzu zaczęły piętrzyć się nad wschodnimi wybrzeżami Morza Czerwonego, wzdłuż zachodniego krańca Półwyspu Arabskiego, co jest bardzo rzadkim zjawiskiem w tym wyjątkowo suchym miejscu na świecie.

W rejonie Mekki i Dżeddy jedna z tych chmur przyniosła nie tylko błyskawice, ale też ulewny deszcz, z którym spadły bardzo duże ilości gradu, szczelnie pokrywające pustynny piasek, jednocześnie zmieniając krajobraz na typowo zimowy.

Mieszkańcy, którzy na wieść o tym fenomenie masowo zjechali się terenówkami na pustynię, nie mogli uwierzyć własnym oczom, ponieważ coś podobnego w tej części Arabii Saudyjskiej widzieli dopiero po raz pierwszy.

W telewizji i internecie widzieli śnieg, który spadł w górzystych regionach swojego kraju, dlatego pomyśleli, że też mają z nim do czynienia. Jednak tym razem nie był to śnieg, lecz grad, który spadł przy temperaturze na poziomie ok. 30 stopni w cieniu.

Burzę gradową poprzedziła ściana piasku, która znacznie ograniczyła widoczność. Wystarczyło tylko kilka minut, aby ochłodziło się o kilkanaście stopni. Grad błyskawicznie się roztopił i krajobrazy wróciły do normy. Jednak roztopy doprowadziły do lokalnych podtopień, gdy po brzegi wodą wypełniły się okresowe strumienie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news