FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Legendarne winnice we Francji uległy wymrożeniu. Straty będą olbrzymie. Wina będzie mniej i będzie droższe

Największe od wielu lat przymrozki nie odpuszczają w zachodniej i środkowej Europie, siejąc spustoszenie w uprawach rolnych. Najgorzej jest we Francji, gdzie tamtejsze legendarne winnice uległy historycznemu wymrożeniu. Będą problemy z markowym winem.

Oblodzone kwiaty na owocowych krzewach. Fot. Facebook / @indar.lv / Arvis Liepa.
Oblodzone kwiaty na owocowych krzewach. Fot. Facebook / @indar.lv / Arvis Liepa.

Fale chłodów nie odpuszczają Europy, zwłaszcza jej zachodnich i centralnych regionów, gdzie jest nawet o ponad 10 stopni zimniej niż zazwyczaj w połowie kwietnia. Efekt to spadki temperatury poniżej zera nocami i o porankach.

U nas nie powoduje on większego spustoszenia na polach, jednak im dalej na zachód i południe kontynentu, tym sytuacja jest trudniejsza. We Francji wymrożeniu uległy legendarne winnice, w których powstają najbardziej szlachetne trunki.

Według sadowników i rolników takiej klęski żywiołowej nie było przynajmniej od lat 90. ubiegłego wieku. Zdarzały się silne przymrozki w latach 2003, 1997 i 1991, ale nie spowodowały one aż tak potężnych szkód materialnych.

Rolnicy, aby uchronić uprawy przed wymrożeniem, rozstawili przy drzewkach owocowych specjalne paleniska, ale na niewiele się one zdały. Mróz okazał się zbyt silny. W niektórych regionach zniszczeniu uległo 80-90 procent upraw. Władze obiecały pomoc w wysokości 70 milionów euro.

Trzeba się liczyć, że zarówno warzywa, jak i owoce będą w najbliższych tygodniach i miesiącach droższe niż zwykle. Mogą też występować problemy z dostępem do markowych win. Ich ceny mogą być astronomiczne.

Źródło: TwojaPogoda.pl / France24.

prognoza polsat news