FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wioski wymazane z mapy przez zwały ziemi wraz setkami mieszkańców. „Nikt tam już nigdy nie zamieszka”

Kilkaset osób mogło zginąć w katastrofalnych powodziach i lawinach błotnych, które dotknęły Indonezję i Timor Wschodni. Ratownicy przeszukują zwały ziemi w poszukiwaniu zaginionych mieszkańców. Wiele wiosek zostało na zawsze wymazanych z mapy.

Skutki powodzi na Indonezji. Fot. YouTube / Al Jazeera English.
Skutki powodzi na Indonezji. Fot. YouTube / Al Jazeera English.

Tegoroczna pora deszczowa w Indonezji jest nadzwyczaj aktywna, co objawia się znacznie silniejszymi niż zwykle opadami deszczu i burzami. Na ich skutki nie trzeba było długo czekać. W różnych regionach tego kraju rozsianego na kilkunastu tysiącach wysp szaleją powodzie i osunięcia ziemi.

Niektóre z nich przyniósł tropikalny cyklon imieniem Seroja. W krótkim czasie spadło tyle deszczu, ile na nasze miejscowości spada przez większą część roku. Zginęło już 118 osób, a ponad 100 kolejnych jest zaginionych.

Do tragicznego osuwiska doszło na stokach wulkanu Lewotolo. Mieszkańcy w nocy usłyszeli dudnienie. Myśleli, że wybuchł wulkan. Zanim dostrzegli, co się naprawdę stało, domy zostały zrównane z ziemią i zagrzebane na wysokość kilku metrów przez lawinę ziemi, błota i kamieni.

Wielu wieśniaków w tym czasie już spało i nie miało żadnych szans na ucieczkę. Zginęło 67 osób, a kolejne 72 są zaginione bez wieści. Ratownicy przeszukują lawinisko w poszukiwaniu ofiar żywiołu. Nikt nie ma wątpliwości, że wszyscy zaginieni nie żyją.

Wszystko stało się w ciągu zaledwie kilku sekund. Dziesiątki domostw zniknęło bez śladu, a całe wioski zostały wymazane z mapy. Lokalne władze ze smutkiem informują, że obszar ten na zawsze pozostanie cmentarzyskiem. Nikt nie będzie mógł wrócić, pozostali przy życiu będą zmuszeni przenieść się w inne, bezpieczniejsze regiony.

Zarówno w Indonezji, jak i w sąsiednim Timorze Wschodnim, powodzie i osuwiska sprawiły, że ponad 10 tysięcy osób straciło dach nad głową i dobytek całego życia. Władze apelują o pomoc międzynarodową, ponieważ brakuje namiotów, lekarstw i środków pierwszej potrzeby. Mieszkańcy zostali tak, jak stali, przemoknięci do suchej nitki.

Indonezja jest jednym z najczęściej nawiedzanych przez kataklizmy krajów na świecie. Zagrożenie dla milionów ludzi stanowią tam trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów, cyklony tropikalne, burze i powodzie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / BBC.

Komentarze

prognoza polsat news