FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Dwa cyklony połączą się w jednego olbrzyma, który przyniesie nam najsilniejszy wiatr w tym sezonie

Szykują się duże zmiany w pogodzie nad Europą. Wracają potężne atlantyckie cyklony, które przyniosą nam nie tylko wichury, ale też ulewne deszcze oraz duże wahania temperatury i ciśnienia. Czeka nas kiepskie samopoczucie. Będą też szkody materialne.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Atlantyk uaktywnia się, a to oznacza, że przed nami iście sztormowa pogoda. Najpierw jej skutki odczują mieszkańcy Wysp Brytyjskich, które stanowią bramę do Europy dla atlantyckich głębokich niżów atmosferycznych.

Jeden z dwóch cyklonów uderzy we wtorek (9.03). Przyniesie wichury zwłaszcza w Irlandii i Szkocji. Mocno powieje też w Anglii, ale będzie to zaledwie przedsmak tego, co nastąpi w środę (10.03). Wtedy w Wyspy uderzy drugi niż, który przyniesie jeszcze silniejszy wiatr.

Jego porywy będą przekraczać 100 km/h, na wybrzeżach 120 km/h, a w górach powyżej 150 km/h. Będą połamane i powalone drzewa, pozrywane dachy oraz uszkodzone linie energetyczne. Z powodu obfitych opadów i cofki może dojść do podtopień.

W czwartek (11.03) oba niże połączą się w jeden bardzo głęboki cyklon, w którego centrum ciśnienie spadnie do zaledwie 955 hPa. Znad Morza Norweskiego będzie on zawiadywać pogodą na przeważającym obszarze Europy, w tym również w Polsce.

Porywisty wiatr, deszcz i burze

Bardzo duże zróżnicowanie ciśnienia między północnymi i południowymi krańcami naszego kraju, dochodzące do 20 hPa, spowoduje w czwartek i piątek (11-12.03) gwałtowny wzrost prędkości wiatru, najpierw zachodniego, a później północnego, który będzie osiągać w porywach do 60-70 km/h, a lokalnie do 80-90 km/h.

Najmocniej powieje na krańcach północnych i południowych oraz w centrum, a zwłaszcza nad morzem i w górach. Wichurze będą towarzyszyć intensywne opady deszczu, niewykluczone są również pierwsze w tym sezonie burze. Temperatura sięgnie nawet kilkunastu stopni.

Musimy się liczyć z tym, że miejscami będzie dochodzić do uszkodzeń w drzewostanie, a także przerw w dostawach prądu. Unikajmy przebywania w pobliżu drzew i linii energetycznych, w godzinach największego natężenia wiatru pozostańmy w domu, gdzie będzie najbezpieczniej.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news