Fala arktycznego zimna, po dosłownie chwilowym odwrocie, w nadchodzącym tygodniu ponownie wleje się do wschodniej i częściowo środkowej Europy. Temperatura może spadać nawet do minus 30 stopni. Jęzor chłodu zacznie spływać coraz dalej na południe i sięgnie równika!
Skrajnie niskie temperatury notowane będą od wschodniej Polski aż do Demokratyczną Republikę Konga, a więc na dystansie 6 tysięcy kilometrów. Arktyczny chłód będzie przynosić anomalie pogodowe od Europy przez Afrykę po Bliski Wschód.
Pół metra śniegu w Grecji
Wyjątkowo niskich temperatur spodziewamy się najpierw na Bałkanach, w tym przede wszystkim w Grecji, gdzie w tamtejszych górach spadnie nawet pół metra śniegu. Wiele miejscowości położonych w górach może zostać odciętych od świata przez wysokie zaspy.
Nie można wykluczyć, że śnieg spadnie także tam, gdzie zdarza się on niezwykle rzadko, a więc na niżej położonych obszarach, w tym w okolicach Aten. We wtorek (16.02) temperatura spadnie tam poniżej zera. Śnieg pojawi się też na wyżej położonych terenach Krety.
Burze, ulewy, śnieżyce, zamiecie piaskowe
Na tym jednak pochód zimnego powietrza się nie zakończy. Nietypowe chłody zapanują też w krajach północnej, a nawet środkowej Afryki. Ulewne deszcze spadną na północne wybrzeża Libii i Egiptu. W górach spodziewany jest rzadko widywany śnieg.
Kolejnym krajem na drodze fali mrozów i śnieżyc będzie Turcja. Biało zrobi się na przeważającym obszarze tego kraju, w tym również w rejonie Stambułu. Intensywne opady śniegu poprzedzone zostaną ulewami i gwałtownymi burzami, które mogą powodować szkody.
Przed frontem atmosferycznym przez porywisty wiatr mogą być wzniecane rozległe burze piaskowe, ograniczające widoczność niemal do zera i zmieniające dzień w noc. Może im towarzyszyć huraganowy wiatr zrywający dachy i uszkadzający linie energetyczne.
Olbrzymie ilości śniegu spadną na górzyste obszary nie tylko Turcji, ale również krajów Kaukazu, Iraku i Iranu oraz Syrii, Libanu, Jordanii, Ziem Palestyńskich i Izraela. Może dojść do paraliżu codziennego życia milionów ludzi.
Źródło: TwojaPogoda.pl