Jeden z portali internetowych podał, że w piątek (12.02) o godzinie 6:00 temperatura na Kasprowym Wierchu w Tatrach spadła do minus 25 stopni, a na Łomnicy do minus 28 stopni. Przy wietrze do 108 km/h i wilgotności rzędu 75 procent temperatura odczuwalna miała spaść odpowiednio do minus 63 stopni i minus 54 stopni.
Kolejne serwisy przedrukowały tę informację, za każdym razem coś od siebie dodając i odejmując, jak w zabawie w głuchy telefon. Ostatecznie dowiedzieć się można było, że temperatura w Tatrach spadła do minus 63 stopni.
To prawda czy fałsz? Okazuje się, że na Kasprowym Wierchu temperatura powietrza wynosiła wczesnym porankiem minus 25 stopni, a porywy wiatru dochodziły do 72 km/h. Jeszcze zimniej było na słowackiej Łomnicy, aż minus 28 stopni przy podmuchach do 115 km/h.
Zgodnie z oficjalnym kalkulatorem temperatury odczuwalnej, przygotowanym przez amerykańską Krajową Służbę Pogodową (NWS) i powszechnie używanym przez meteorologów, na Kasprowym było minus 45 stopni, a na Łomnicy minus 50 stopni. Chociaż temperatura była w rzeczywistości znacznie wyższa od tej podawanej przez media, to jednak i tak skrajna dla ludzkiego organizmu.
Skąd więc wzięły się minus 63 stopnie? Taką wartość otrzymujemy po wpisaniu danych w kalkulator stworzony przez Katedrę Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W przypadku tylko tego jednego kalkulatora temperatura odczuwalna jest wyliczana nie tylko z temperatury powietrza i prędkości wiatru, ale też z wilgotności względnej powietrza.
Odmrożenia w ciągu 10 minut
Temperaturę odczuwalną w stosunku do mrozu wylicza się na podstawie danych o temperaturze powietrza i prędkości wiatru. Im niższa jest temperatura i im silniejszy wiatr, tym niższa jest temperatura odczuwana przez nieosłonięte fragmenty ludzkiej skóry.
Przy temperaturze spadającej do minus 45 stopni i poniżej, ryzyko odmrożeń oraz śmiertelnego wychłodzenia organizmu występuje już po zaledwie 10 minutach. Najbardziej narażone na odmrożenia części ciała to przede wszystkim nos, policzki i uszy, a także nieosłonięte palce.
Ekstremalna pogoda w Tatrach
W związku z ograniczeniem części obostrzeń sanitarnych oraz organizowanym konkursem skoków narciarskich, a także otwarciem hoteli i gastronomii, Tatry przeżywają najazd nawet 20 tysięcy turystów. Tymczasem pogoda wysoko w górach będzie ekstremalna.
ZOBACZ: Pogoda w Tatrach na kolejne 16 dni
W sobotę (13.02) temperatura na tatrzańskich szczytach pozostanie na skrajnie niskim poziomie. Wyniesie od minus 21 stopni o poranku do minus 17 stopni w najcieplejszym momencie dnia. Odczuwalnie będzie poniżej minus 30 stopni. Nadal może przelotnie, ale chwilami obficie sypać śnieg, a porywisty wiatr będzie wzniecać zawieje.
W niedzielę (14.02) spodziewamy się słonecznej pogody. Jednak niech nas nie zwiedzie piękna pogoda u podnóży gór, bo na szczytach nadal będzie lodowato, około minus 15 stopni i z silnym wiatrem wzniecającym silne zamiecie śnieżne, który będzie znacznie obniżać temperaturę odczuwalną.
Źródło: TwojaPogoda.pl