FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zagadkowe zjawisko w Tatrach. Świetliki przemierzające szlaki pod osłoną nocy. Czym one są?

Obserwator meteorologiczny ze szczytu Kasprowego Wierchu w Tatrach zaobserwował zaskakujące zjawisko. To świetliki, które przemierzają szlaki pod osłoną nocy. Okazuje się, że to nowa moda panująca wśród turystów.

Na powyższym nagraniu poklatkowym, którego celem było ukazanie nocnego, usianego gwiazdami nieba nad Tatrami, na czele z okazałą konstelacją Oriona, pojawiło się zagadkowe zjawisko. To świetliki przemierzające szlaki, jeden za drugim.

Nie jest to oczywiście fenomen przyrody, lecz zupełnie nowa moda zdobywająca coraz większą popularność wśród turystów. W wyniku pandemii koronawirusa szlaki za dnia są oblegane, dlatego więcej turystów decyduje się na ich przemierzanie nocami z latarkami w dłoni.

Wyjątkową popularnością cieszy się podziwianie zachodów i wschodów słońca z tatrzańskich szczytów, z których zdjęcia coraz częściej publikowane są na łamach serwisów społecznościowych.

Sezon na świetliki

Opublikowany przez Witka Kaszkina Sobota, 2 stycznia 2021

O tyle, o ile zimą wędrówki po górach są dozwolone po zmroku, to już wiosną, latem i jesienią absolutnie nie. Tatry wchodzą w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), a w każdym parku narodowym w Polsce nie wolno przebywać od zmroku do świtu, w przypadku Tatr w okresie od 1 marca do 30 listopada.

Podziwianie wschodu czy zachodu słońca poza okresem zimowym jest więc niezgodne z przepisami i może się skończyć mandatem. Prawo to zostało wprowadzone nie dlatego, aby utrudnić życie turystom, lecz żeby pozwolić odpocząć zamieszkującej parki dzikiej zwierzynie, która za dnia zmuszona jest ograniczyć swoje terytorium w obawie przed człowiekiem, coraz częściej zakłócającym jej spokój także nocą.

Turyści zdobywający góry w ciemnościach ryzykują zdrowie i życie, a także narażają na niebezpieczeństwo ratowników, którzy spieszą im z pomocą. Oni też chcą odpocząć po pracowitym dniu, a wieczory i noce spędzić w domu, z rodziną.

Turyści wydają się wpadać na coraz bardziej pozbawione wyobraźni pomysły. Na nic zdają się upomnienia, aby nie wychodzić góry podczas fatalnej pogody, nie zbaczać ze szlaków, nie wchodzić na lód pokrywający stawy i zawsze mieć na sobie odzież odpowiednią do panujących warunków.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Facebook / Witek Kaszkin.

prognoza polsat news