FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak mało śniegu nie było w Tatrach od wielu lat. Mimo to schodząca lawina porwała trzech turystów

W Tatrach pomimo, że 2021 rok rozpoczął się najmniejszymi ilościami śniegu od początku tego wieku, to jednak wahania pogody sprawiają, że schodzą lawiny. Jedna z nich porwała ze sobą trzech turystów. Z kolei inni turyści chodzili do zamarzniętej tafli i wpadli do Morskiego Oka.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zaledwie 14 centymetrów śniegu odnotował dzisiaj o godzinie 7:00 rano obserwator meteorologiczny na Kasprowym Wierchu w Tatrach. Tak małych ilości białego puchu nie było tam w pierwszych dniach roku przynajmniej od początku tego wieku.

Na tle ostatnich 5 lat za każdym razem pokrywa śnieżna na początku stycznia przekraczała metr, a w 2018 roku nawet 2 metry. W ostatnio bardzo mało śnieżnym 2016 roku, w analogicznym okresie zalegało przeszło 20 cm śniegu.

Jeśli wziąć pod uwagę grubość pokrywy śnieżnej w dniu 3 stycznia, to poza obecnymi 14 centymetrami, na drugim miejscu uplasował się ten dzień w 2013 roku, gdy śniegu było 16 cm. To przeszło 8-krotnie mniej niż przed rokiem.

Nawet, gdyby nie obowiązywały obostrzenia covidowe i stoki narciarskie były otwarte, dwa najbardziej malownicze tatrzańskie stoki zjazdowe w Kotle Goryczkowym i Kotle Gąsienicowym, pozostawałyby zamknięte z powodu niedostatecznej ilości naturalnego śniegu.

Kiedy spadnie więcej śniegu?

Jest nadzieja, że śniegu przybędzie. Od wtorku (5.01) sypać będzie codziennie, a przyrost pokrywy śnieżnej będzie sięgać kilku centymetrów na dobę. Jeśli prognozy się sprawdzą, to w ciągu tygodnia grubość białej kołderki podwoi się. Jednak szybko wysokości metra nie przekroczy.

Lawina porwała turystów

Lawina śnieżna zeszła z Wrót Chałubińskiego, wąskiej przełęczy w rejonie Morskiego Oka porywając trzech turystów. Na szczęście pozostali oni na powierzchni i nie przysypał ich śnieg. Mimo to jedna z osób została ciężko ranna. Kobieta doznała poważnego urazu miednicy i uda.

Najbardziej malowniczy stok w Tatrach w Kotle Gąsienicowym. Fot. TwojaPogoda.pl

Z kolei mimo ostrzeżeń strażników Parku, turyści w najlepsze chodzili po kruchym lodzie pokrywającym Morskie Oko. Lód załamał się pod parą Ukraińców, którzy wpadli do wody i się przemoczyli. Nie odeszli daleko, więc o własnych siłach wydostali się na brzeg.

Pamiętajmy, że lód pokrywający tatrzańskie jeziora wciąż jest jeszcze cienki i może się w każdej chwili załamać. Wpadnięcie do lodowatej wody grozi wstrząsem termicznym, skurczami i nagłym wychłodzeniem organizmu, co może się skończyć utonięciem.

Źródło: TwojaPogoda.pl / TOPR / IMGW.

prognoza polsat news