FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Bolą plecy? Łamie w krzyżu? Czy rzeczywiście winne są gwałtowne zmiany w pogodzie?

Większość z nas przynajmniej raz w życiu skarżyła się na bóle pleców i kręgosłupa. Najczęstszym problemem są bóle krzyża. Przeważnie tłumaczymy je sobie zmianami w pogodzie. Jednak naukowcy właśnie dowiedli, jak bardzo się mylimy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Bólem krzyża nazywa się ból dolnego odcinka kręgosłupa, fachowo nazywanego odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym. Z badań medycznych wynika, że jest to najczęstsza dolegliwość, która niestety wpływa na jakość naszego codziennego funkcjonowania.

Większość z nas bólów tych nie łączy z poważną chorobą, lecz jedynie wskazuje jako winowajcę nagłe zmiany pogody. Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney właśnie rozwiewają ten mit.

Na łamach pisma Arthritis Care & Research przekonują, że ich szczegółowe badania nie wykazały żadnego związku między bólami krzyża a wahaniami ciśnienia atmosferycznego i temperatury oraz sumami opadów.

Nieznaczny wpływ miała jedynie prędkość wiatru, ale nadal poniżej progu badawczego. W ten sposób przeanalizowano około tysiąca przypadków bólów. Nie są więc one związane z czynnikami pogodowymi, jak wielu z nas sądzi. A jaka może być ich przyczyna?

Jeśli nie pogoda, to co?

Poza czynnikami chorobowymi, przede wszystkim słaba kondycja fizyczna, otyłość, ciężka praca fizyczna, a nawet palenie papierosów i stres. Właśnie z powodu tak wielu czynników, które występują u znacznej części społeczeństwa, bóle krzyża dotykają aż 80 procent z nas.

Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu w Sydney w Australii dowiedli badając 4 tysiące ochotników, że osoby skarżące się na bóle pleców o 13 procent częściej umierają wcześniej niż osoby, u których bóle te nie występują. Przyczyna tej zależności wciąż pozostaje nieznana.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Arthritis Care & Research.

prognoza polsat news