FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Kolejny rekordowo ciepły miesiąc w Europie. Polska znalazła się wśród najcieplejszych krajów

Najpierw wrzesień, a następnie październik, zapisały się w Europie jako najcieplejsze miesiące na tle całej historii pomiarów meteorologicznych. Polska znalazła się wśród krajów z największą anomalią temperatury.

Fot. Copernicus Climate Change Service / ECMWF.
Fot. Copernicus Climate Change Service / ECMWF.

Październik przyniósł w Europie średnią temperaturę na poziomie 1,6 stopnia powyżej średniej z lat 1981-2010. Według danych Programu Obserwacji Ziemi Komisji Europejskiej, tak ciepłego października na Starym Kontynencie jeszcze nie mieliśmy.

Temperatura najbardziej odstawała od normy we wschodnich regionach Europy, zwłaszcza u naszych wschodnich sąsiadów, gdzie anomalia sięgała nawet 3 stopni. Również w Polsce temperatury były nietypowe, jak na październik. U nas średnia temperatura przekraczała normę o 2 stopnie.

Anomalie temperatury we wrześniu 2020 na świecie i w Europie. Fot. Copernicus Climate Change Service / ECMWF.

Im dalej na wschód kraju, tym anomalia była większa, a im dalej na zachód, tym mniejsza. Wśród regionów z największym odchyleniem średniej temperatury od normy znalazła się Suwalszczyzna, gdzie anomalia wyniosła około 3 stopni.

Nietypowe jak na wczesną jesień chłody panowały na zachodzie kontynentu, w pasie od Wysp Brytyjskich przez Francję i Hiszpanię aż po Włochy, z największym odchyleniem temperatury poniżej normy na Półwyspie Iberyjskim.

Anomalie temperatury w październiku 2020 na świecie i w Europie. Fot. Copernicus Climate Change Service / ECMWF.

Nie tylko październik okazał się w Europie najcieplejszy w dziejach meteorologii, podobnie zapisał się też wrzesień. Średnia temperatura tego miesiąca była na Starym Kontynencie o 1,8 stopnia wyższa od normy z lat 1981-2010. Była też o 0,2 stopnia wyższa od poprzednio rekordowo ciepłego września z 2018 roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Copernicus Climate Change Service / ECMWF.

Komentarze

prognoza polsat news