FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Głazy stoczyły się na ruchliwą drogę. Na oczach kierowców zmiażdżyły kilka samochodów [FILM]

Jednym z najbardziej niebezpiecznych kataklizmów naturalnych są osunięcia ziemi. W Chinach lawina głazów stoczyła się na ruchliwą drogę miażdżąc samochody. Ten dramatyczny moment udało się sfilmować. Zobacz film.

Fot. YouTube.
Fot. YouTube.

Do osunięć ziemi najczęściej dochodzi w Azji, jednak również Polska nie jest od nich wolna. W oka mgnieniu lawiny ziemi i kamieni mogą spaść na drogi i domy, grzebiąc ludzi żywcem. Aby doszło do osuwisk potrzebny jest luźny materiał skalny i intensywne opady deszczu.

Im mocniej i dłużej pada, tym większe zagrożenie dla mieszkańców dolin. Deszczówka zaczyna wsiąkać w glebę, z czasem powodując jej całkowite przesiąknięcie. Ziemia ma jednak ograniczone możliwości pochłaniania wody i jeśli napełni się nią, zaczyna zmieniać się w błoto, które z łatwością zsuwa się po stokach.

W wyniku osunięć ziemi każdego roku na całym świecie ginie kilka tysięcy ludzi. W ostatnich dniach do niszczycielskich lawin doszło w chińskiej prowincji Syczuan. Zginęły 4 osoby. Jedna z lawin kamiennych runęła na ruchliwą drogę miażdżąc przy tym samochody.

Do osuwiska może dojść w ciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund. Zwały ziemi z olbrzymim impetem spadają na miasta lub drogi, grzebiąc samochody czy domy, a w nich ludzi. Akcja ratownicza zazwyczaj jest bardzo trudna, ponieważ niezabezpieczone wzgórza, stanowią zagrożenie kolejnymi osuwiskami.

W takich krajach, jak Chiny, Indonezja, Filipiny, Korea Południowa czy Japonia, osuwiska bywają katastrofalne w skutkach. Mogą one zejść na koryto rzeki, powodując jego zablokowanie i zupełnie niekontrolowaną powódź. Jeden żywioł, może tym samym doprowadzać do kolejnych i pogłębiać zniszczenia.

NASA stworzyła specjalny katalog osuwisk, który liczy ponad 6 tysięcy tych zjawisk. Dane dostarczone zostały m.in. przez satelitę TRMM, którego głównym zadaniem jest monitorowanie opadów deszczu i ich skutków. Katalog pomaga lokalnym służbom geologicznym na określanie skali zagrożenia i lepszą ochronę.

Zazwyczaj przed osuwiskami nie ma skutecznego zabezpieczenia. Trzeba po prostu opuścić zagrożony obszar. W przypadku lawin kamiennych, istnieje możliwość zabezpieczenia stoków, stosując specjalne siatki, których zadaniem jest zatrzymywanie głazów w bezpiecznej odległości od zabudowań i dróg. Jednak w przypadku masywnych lawin kamiennych, ochrony nie ma.

Aby zmniejszyć zagrożenie powstawaniem lawin ziemnych i błotnych, należy zaprzestać karczowania lasów na terenach górzystych. Deszczówka pochłaniana przez systemy korzeniowe roślinności, ogranicza bowiem osuwanie się ziemi ze wzgórz.

Naga ziemia jest zdecydowanie bardziej podatna na osuwanie się. Niestety, w krajach rozwijających się, gdzie nadal praktykowana jest działalność rabunkowa wobec przyrody, nikt nie ma świadomości, że niszczy się to, co ma ratować życie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news