FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Niż Gizela przyniesie nie tylko ulewy i podtopienia, ale też wichury, a na Bałtyku sztorm [MAPY]

Środa zapowiada się wyjątkowo niespokojnie, już nie tylko z powodu bardzo intensywnych opadów deszczu stwarzających zagrożenie podtopieniami, ale również porywistego wiatru, który może przekraczać 70 km/h, a przy tym łamać drzewa i zrywać dachy. Sprawdź ostrzeżenia!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Przed nami ostatnia niebezpieczna pod względem pogody doba. W środę (14.10) nad południową Polskę wędruje niż atmosferyczny o imieniu Gizela. Związany jest z nim bardzo gwałtowny wzrost ciśnienia, który wyniesie w ciągu następnych 24 godzin aż 20 hPa.

Duże zróżnicowanie ciśnienia na niewielkim obszarze oznacza błyskawiczne nasilenie się wiatru, który wieje wokół ośrodka niżowego w kierunku jego centrum. Na wschodzie z kierunku południowego, a na zachodzie z północy. Jego porywy mogą być groźne i niszczycielskie.

Najmocniej powieje na zachodzie i północy kraju, przeważnie do 50-70 km/h, ale lokalnie nawet do 80 km/h. Na wybrzeżu pojedyncze podmuchy mogą osiągać 90-110 km/h, a na Bałtyku szaleje sztorm do 9-10 stopni w skali Beauforta.

Wichura może łamać drzewa, uszkadzać dachy na zabudowaniach i zrywać linie energetyczne. Należy uprzątnąć wszystkie rzeczy leżące luzem przed domem i na balkonie, aby nie porwał ich wiatr i nie wyrządził komuś krzywdy. Nie powinno się stawać w pobliżu drzew.

Sztorm na Bałtyku przy północnym wietrze sprawi, że woda uchodząca z rzek do morza będzie się cofać ponownie do koryt. Cofka może powodować lokalne podtopienia w strefie ujściowej cieków wodnych.

Dalsze ulewy i podtopienia

Układ niżowy nadal będzie przynosić intensywne, przeważnie ciągłe opady deszczu w regionach południowych, zachodnich, północnych i centralnych. Spadnie od 15 do 30 litrów wody na metr kwadratowy, a na Śląsku oraz częściowo na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce do 50 litrów.

Prognoza pogody na środę. Fot. TwojaPogoda.pl

Rzeki w dalszym ciągu będą wzbierać, przekraczając zarówno stany ostrzegawcze, jak i alarmowe. Możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań oraz terenów bezpośrednio położonych nad brzegami rzek, głównie tych mniejszych.

W dorzeczu górnej Odry i Wisły będą się formować fale wezbraniowe o wysokości od 2,5 do 4 metrów ponad średni stan z wielu poprzednich dni sprzed fali opadów.

Dobra wiadomość jest taka, że zarówno ulewne deszcze, jak i porywisty wiatr, ustąpią wieczorem, a najpóźniej w nocy ze środy na czwartek (14/15.10). Do tego czasu prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news