FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Halny zdmuchnął turystkę z grani Wołowca. Porywy wiatru w Tatrach osiągają nawet 145 km/h

W górach wieje huraganowy halny. Jego porywy osiągają na tatrzańskich szczytach nawet 145 kilometrów na godzinę. Wystarczył podmuch, aby zepchnąć turystkę z grani w okolicach Wołowca. Kobieta połamała nogi. Na pomoc ruszyli ratownicy TOPR-u.

Halny na tatrzańskich szczytach. Fot. Rafał Raczyński.
Halny na tatrzańskich szczytach. Fot. Rafał Raczyński.

Zgodnie z prognozami w ten weekend (3-4.10) w Sudetach i Karpatach wieje porywisty wiatr z kierunku południowego, który może stanowić zagrożenie dla turystów przemierzających góry, a także powodować szkody materialne.

Niestety, turyści ignorują ostrzeżenia i mimo trudnych warunków wychodzą w wyższe partie gór, tym samym narażając siebie i ratowników na niebezpieczeństwo. Na pierwszy przypadek takiego nieodpowiedzialnego zachowania nie trzeba było długo czekać.

Halny przysłania szczyty. Widok z Kasprowego Wierchu na Świnicę w Tatrach. Fot. TOPR.

12 ratowników TOPR-u brało po południu udział w akcji sprowadzania z gór kobiety, która została zdmuchnięta przez halny z grani w rejonie Wołowca. Turystka doznała urazu nóg. Musiała zostać przetransportowana do szpitala.

Na Kasprowym Wierchu porywy halnego osiągały dotychczas aż 145 kilometrów na godzinę. Wiatr wiejący z taką prędkością jest w stanie zepchnąć turystę w przepaść, a wówczas o tragedię nie jest trudno. Bierzmy sobie ostrzeżenia ratowników i meteorologów do serca.

Halny powoduje szkody u stóp gór. Strażacy wielokrotnie wyjeżdżali już do usuwania połamanych i powalonych drzew. Doszło też do uszkodzeń zabudowań i przerw w dostawach prądu, nie tylko w Zakopanem, ale również w innych miejscowościach Podhala, Podbeskidzia oraz Kotliny Kłodzkiej.

Apogeum halnego potrwa do końca tygodnia, jednak bardzo wietrznie w górach będzie także w pierwszych dniach przyszłego tygodnia. Halny oznacza zmiany w pogodzie. W tym przypadku nadejście opadów i burz, które spodziewane są w niedzielę (4.10) rano i przed południem.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news