FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Jedna z najpiękniejszych lagun na świecie zniszczona. Ze statku wyciekają tony paliwa [ZDJĘCIA]

W okolicach wyspy Mauritius na Oceanie Indyjskim doszło do katastrofy ekologicznej. Z uszkodzonego statku wyciekają tony paliwa, które dewastują jedną z najpiękniejszych lagun na świecie. Zobacz to na zdjęciach satelitarnych i filmach.

Zdjęcie satelitarne wycieku z tankowca u wybrzeży Mauritiusa. Fot. Twitter / Maxar Technologies / @Maxar.
Zdjęcie satelitarne wycieku z tankowca u wybrzeży Mauritiusa. Fot. Twitter / Maxar Technologies / @Maxar.

Premier wyspy Mauritius ogłosił stan wyjątkowy i poprosił o pomoc międzynarodową, aby jak najszybciej powstrzymać 4 tysiące ton paliwa wyciekającego z uszkodzonego japońskiego tankowca MV Wakashio, który osiadł na rafie koralowej.

Na apel odpowiedziała Francja, której kolonialiści rządzili wyspą w osiemnastym wieku. Jak ostrzegają ekolodzy, paliwo zagraża tysiącom gatunków morskiej fauny i flory. Tymczasem wyspiarski kraj żyje z oceanu, który żywi mieszkańców.

Na pięknie dziewiczej przyrody opiera się też turystyka. Jedną z największych atrakcji dla przyjezdnych jest nurkowanie na rafie. Jeśli zostanie ona zanieczyszczona, turyści nie będą przyjeżdżać, a natura będzie się odradzać całymi latami. W dodatku krajowi grozi głód.

Zdjęcia satelitarne ujawniają, że skala szkód jest olbrzymia i z każdą godziną się powiększa. Pośród przeźroczystych wód oceanicznych widoczne są brązowo-czarne plamy ropy roznoszone przez fale we wszystkich kierunkach. Szkody są już nieodwracalne.

Źródło: TwojaPogoda.pl / France24.

Komentarze

prognoza polsat news