FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak zimno i śnieżnie w samym środku lata w Skandynawii jeszcze w tym stuleciu nie było

Po bardzo ciepłym czerwcu, lipiec zapisuje się w Skandynawii najzimniej od bardzo wielu lat. Mieszkańcy skarżą się na przeszywające chłody, zwłaszcza nocami i o porankach, a w górach wciąż zalegają astronomiczne ilości śniegu. Co się dzieje?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nie takiego środka lata oczekiwali zmarznięci mieszkańcy Skandynawii. W czerwcu było na tyle ciepło, że wszyscy byli pewni równie gorącego następnego miesiąca. Nic bardziej mylnego. Aura spłatała im figla przynosząc najzimniejszy lipiec od bardzo wielu lat.

W Oslo, stolicy Norwegii, średnia temperatura powietrza w tym dobiegającym końca miesiącu osiągnęła zaledwie 14,7 stopnia. Według Norweskiego Instytutu Meteorologicznego tak zimno nie było od 1993 roku, czyli od prawie 30 lat. W Bergen było jeszcze chłodniej, zaledwie 12,8 stopnia.

Im dalej na północ, tym temperatury bardziej odstawały od normy wieloletniej dla lipca. W Trondheim średnia temperatura na poziomie 12,1 stopnia okazała się najniższą o tej porze roku od 1962 roku, czyli od 58 lat!

10-metrowe śnieżne tunele w Norwegii w środku tego lata. Fot. BKK.

Noce i ranki były na tyle zimne, że miejscami pojawiały się przymrozki. Przykładowo w górskim Folldall zmierzono nawet minus 4 stopnie, a w okolicach Lillehammer minus 6 stopni. Było jeszcze zimniej niż w dotychczas najzimniejszym 1964 roku.

Właśnie z powodu bardzo niskich temperatur częściej padał śnieg niż deszcz. W pierwszych dniach lipca w niektórych regionach Norwegii spadło aż 35 cm śniegu, mimo, że norma dla tej pory roku to tylko 5 cm.

Rekordowe opady śniegu paraliżowały ruch drogowy. Zamknięte czasowo dla samochodów zostały trzy główne arterie komunikacyjne łączące wschodnią i zachodnią część kraju. Kierowcy musieli zakładać opony zimowe i łańcuchy.

Jak poinformowała firma energetyczna BKK, jej pracownicy walczyli z gigantycznymi, niewidzianymi nigdy wcześniej w lipcu masami śniegu. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna miała wysokość 10 metrów! Odśnieżać można było jedynie za pomocą koparek.

Średnia temperatura powietrza w Skandynawii, zwłaszcza środkowej i południowej, jest od 2 do 3 stopni niższa od normy z lat 1981-2010. Chłody panują nie tylko w Norwegii i Szwecji, ale również w Finlandii oraz Danii.

Jest to tylko fragment obszaru, gdzie lipiec zapisuje się chłodno. Na większym obszarze Europy najcieplejszy miesiąc w całym roku przynosi temperatury poniżej średniej wieloletniej. Ma to miejsce również na Wyspach brytyjskich, we Francji, Niemczech, w Polsce, małych krajach nadbałtyckich, a także na Bałkanach.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NRK / BKK.

Komentarze

prognoza polsat news