Nie takiego środka lata oczekiwali zmarznięci mieszkańcy Skandynawii. W czerwcu było na tyle ciepło, że wszyscy byli pewni równie gorącego następnego miesiąca. Nic bardziej mylnego. Aura spłatała im figla przynosząc najzimniejszy lipiec od bardzo wielu lat.
W Oslo, stolicy Norwegii, średnia temperatura powietrza w tym dobiegającym końca miesiącu osiągnęła zaledwie 14,7 stopnia. Według Norweskiego Instytutu Meteorologicznego tak zimno nie było od 1993 roku, czyli od prawie 30 lat. W Bergen było jeszcze chłodniej, zaledwie 12,8 stopnia.
Im dalej na północ, tym temperatury bardziej odstawały od normy wieloletniej dla lipca. W Trondheim średnia temperatura na poziomie 12,1 stopnia okazała się najniższą o tej porze roku od 1962 roku, czyli od 58 lat!
Noce i ranki były na tyle zimne, że miejscami pojawiały się przymrozki. Przykładowo w górskim Folldall zmierzono nawet minus 4 stopnie, a w okolicach Lillehammer minus 6 stopni. Było jeszcze zimniej niż w dotychczas najzimniejszym 1964 roku.
Właśnie z powodu bardzo niskich temperatur częściej padał śnieg niż deszcz. W pierwszych dniach lipca w niektórych regionach Norwegii spadło aż 35 cm śniegu, mimo, że norma dla tej pory roku to tylko 5 cm.
Rekordowe opady śniegu paraliżowały ruch drogowy. Zamknięte czasowo dla samochodów zostały trzy główne arterie komunikacyjne łączące wschodnią i zachodnią część kraju. Kierowcy musieli zakładać opony zimowe i łańcuchy.
Jak poinformowała firma energetyczna BKK, jej pracownicy walczyli z gigantycznymi, niewidzianymi nigdy wcześniej w lipcu masami śniegu. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna miała wysokość 10 metrów! Odśnieżać można było jedynie za pomocą koparek.
Meanwhile in #Norway... #Summer holiday? Pack your skis! 😜 A whopping 40cm of fresh #snow fell last night in Fonna, Hardanger. Photo via FONNA Glacier Ski Resort #weather @fjordnorway ❄️ pic.twitter.com/N69pctu0yR
— Elusive Moose (@elusive_moose) July 4, 2020
Średnia temperatura powietrza w Skandynawii, zwłaszcza środkowej i południowej, jest od 2 do 3 stopni niższa od normy z lat 1981-2010. Chłody panują nie tylko w Norwegii i Szwecji, ale również w Finlandii oraz Danii.
Jest to tylko fragment obszaru, gdzie lipiec zapisuje się chłodno. Na większym obszarze Europy najcieplejszy miesiąc w całym roku przynosi temperatury poniżej średniej wieloletniej. Ma to miejsce również na Wyspach brytyjskich, we Francji, Niemczech, w Polsce, małych krajach nadbałtyckich, a także na Bałkanach.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NRK / BKK.