FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Upał zjawił się na jeden dzień i od razu pobił rekord tego lata. Kiedy wróci i czy tym razem na dłużej?

34 stopnie termometry pokazały w cieniu wczoraj na Dolnym Śląsku. To najwyższa temperatura zmierzona w naszym kraju od początku tego lata. Upał utrzymał się jednak tylko przez jeden dzień. Kiedy wróci i czy tym razem na dłużej?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Upał zjawił się we wtorek (28.07) dosłownie na jeden dzień, a dokładniej na kilka godzin. To jednak wystarczyło, aby strumień gorącego powietrza podzwrotnikowego z południowego zachodu podniósł temperaturę na tyle, aby padł rekord ciepła tego lata.

Jak wynika z danych IMGW, największy żar dał się we znaki mieszkańcom Legnicy na Dolnym Śląsku, gdzie termometry pokazały aż 34,3 stopnia w cieniu. To najwyższa temperatura na obszarze Polski od początku tego lata i zarazem roku. Poprzedni rekord należał do Słubic, gdzie 13 czerwca było 33,8 stopnia.

Upał rozlał się po całej południowej i centralnej części kraju, docierając również częściowo do województw zachodnich. Nie było go jednak na północy i wschodzie, gdzie w wielu miejscach tego lata temperatura nie zdołała jeszcze przekroczyć 30 stopni. Tam notowano na ogół 28-29 stopni.

Niezwykle gorąco zrobiło się też na terenach podgórskich, gdzie notowano przeważnie około 30 stopni, zaś wysoko w górach nawet do 20 stopni. Nawet na bałtyckich plażach, gdzie zwykle daje o sobie znać chłodząca bryza, było parno i duszno, nawet 26-27 stopni.

Dotychczas najgorętszy dzień od początku tego lata jest już jednak za nami, więc naturalnie wypatrujemy następnego. Jedni nie mogą się go już doczekać, a inni liczą na to, że szybko się nie zjawi. Tym razem dobre wieści mamy dla tych drugich.

Przed nami ochłodzenie związane z wymianą gorącego powietrza podzwrotnikowego na masę polarno-morską znad Atlantyku. Nie będzie już wiało z południa, lecz z zachodu. Odetchniemy z ulgą. Przez kilka dni będzie słonecznie i przeważnie między 20 a 25 stopni. W lipcu upał już nie wróci.

Większe ocieplenie czeka nas tylko w niedzielę (2.08). Przez większą część przyszłego tygodnia temperatura nie będzie ulegać większym zmianom, nadal balansując popołudniami między 20 a 25 stopni, a więc optymalnym poziomie dla zdecydowanej większości naszych czytelników.

Kolejny wyskok temperatury, ponownie na zaledwie jeden dzień, czeka nas najprawdopodobniej w następny piątek (7.08). Za nieco ponad tydzień odnotujemy około 30 stopni, niewykluczone, że miejscami jeszcze więcej. Upał nie dotrze jednak na północ i miejscami na wschód kraju.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news