FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Po niespokojnej nocy czeka nas równie burzliwy czwartek. Sprawdź, w których regionach kraju [MAPY]

Noc w wielu regionach kraju minęła pod znakiem burz i deszczy. W czwartek wcale nie będzie spokojniej. Burze będą wracać, połączone nie tylko z ulewami, ale również gradem i porywistym wiatrem. W których regionach kraju? Sprawdź!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nad Polską w dalszym ciągu wędruje chłodny front atmosferyczny przed którym napływa bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza, w której warunki do rozwoju chmur burzowych są bardzo korzystne. To właśnie dlatego miniona noc (1/2.07) dla wielu mieszkańców naszego kraju była nieprzespana.

Od strony Wielkopolski i Kujaw przez Ziemię Łódzką, Mazowsze i Kielecczyznę po Podlasie i Lubelszczyznę, a także miejscami na Śląsku i w Małopolsce, przeszły burze z donośnymi grzmotami. Towarzyszyły im ulewne deszcze i porywisty wiatr, który przyniósł znaczny spadek temperatury.

Śledź burze na żywo >>>

W czwartek (2.07) oraz w nocy z czwartku na piątek (2/3.07) mieszkańców południowych, wschodnich i centralnych regionach czeka powtórka z rozrywki, ponieważ spodziewamy się tam burze, których natężenie może być umiarkowane.

W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Będzie gorąco, parno i duszno, ponieważ w strefie burz termometry pokażą w najcieplejszym momencie dnia od 25 do 30 stopni. Na pozostałym obszarze dominować będą przejaśnienia i rozpogodzenia, jednak miejscami może jeszcze popadać. Temperatura będzie oscylować od 20 do 25 stopni.

W piątek (3.07) zachodnia część znajdzie się już za frontem, w chłodniejszej masie powietrza polarno-morskiego. Spodziewamy się deszczu, miejscami obfitego, ale nie będą mu towarzyszyły grzmoty. Temperatura spadnie. Burze wrócą do regionów południowych i wschodnich.

Jak się zabezpieczyć poza domem?

- Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

- Unikać przebywania pod drzewami,

- Unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

- Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,

- Wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jest on odbiornikiem radiowym. Co prawda o małej mocy, niemniej jednak, podczas burzy zaleca się unikanie prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy,

- Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą "przyciągać" pioruny,

- Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży), samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

- Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba",

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Jak się zabezpieczyć w domu?

- Unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,

- Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

- Przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Jak postępować po porażeniu piorunem?

- Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.

- Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.

- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

- Należy sprawdzić, czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne - nie zawierają ciał obcych.

- Następnie na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładziemy nadgarstek jednej ręki i przykrywamy drugą dłonią splatając palce obu rąk oraz zaczynamy uciskanie.

- Po każdych 30 uciśnięciach 2 wdechy.

- Gdy przywrócimy poszkodowanemu oddech i tętno, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i poczekać na przybycie lekarza.

Wskazówki na podstawie poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news