FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W pierwszy letni poranek dojdzie do zaćmienia Słońca, które będzie widoczne tylko w Bieszczadach

Pierwszy dzień lata rozpocznie się fajerwerkami, ponieważ z samego rana będziemy mogli obserwować niecodzienne zaćmienie Słońca. Po pierwsze będzie oni najmniejszym od lat, a po drugie dojdzie do niego tylko w Bieszczadach. Dlaczego?

Obrączkowe zaćmienie Słońca. Fot. Fabrizio Melandri.
Obrączkowe zaćmienie Słońca. Fot. Fabrizio Melandri.

Mamy wyjątkową gratkę dla miłośników astronomii. W niedzielę (21.06) w pierwszej połowie dnia dojdzie do niecodziennego zjawiska, a mianowicie zaćmienia Słońca. Będzie ono w pełnej okazałości widoczne w Afryce i Azji, a częściowo także w Europie i Australii.

Będzie to wyjątkowo spektakularne zaćmienie, ponieważ Księżyc znajdzie się dalej niż zazwyczaj, więc jego tarcza będzie mniejsza i sprawi, że zamiast Słońca będzie można ujrzeć świetlistą obrączkę. Właśnie dlatego zaćmienie to nazywane jest obrączkowym.

Śledź zaćmienie Słońca na żywo >>>

Uprzywilejowani będą mieszkańcy Konga, Republiki Środkowoafrykańskiej, Sudanu Południowego, Etiopii, Erytrei, Jemenu, Arabii Saudyjskiej, Omanu, Pakistanu, Indii i Chin. U nich zaćmienie będzie najbardziej spektakularne.

Jednak zjawisko będzie można obserwować także w Polsce, ale tylko w jednym miejscu naszego kraju. Księżyc dosłownie muśnie tarczę słoneczną wyłącznie w Bieszczadach, i to w ich najdzikszej części, położonej najdalej na południowy wschód.

Stanie się to między godziną 9:40 a 9:50, z maksymalną fazą zaćmienia o godzinie 9:45. Przez 10 minut będzie można obserwować, wyłącznie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, jak Księżyc przysłoni zaledwie 0,03 procenta słonecznej tarczy.

Gołym okiem niczego nie dostrzeżemy, w dodatku możemy poważnie uszkodzić sobie wzrok lub trwale oślepnąć, dlatego pod żadnym pozorem tego nie róbmy.

Grupy miłośników astronomii wybierają się w Bieszczady, aby zobaczyć ten niecodzienny spektakl, jednak nie mamy dla nich dobrych wieści. W porze zaćmienia niebo będzie przysłaniać gruba warstwa chmur przynoszących deszcze.

Dlatego też polecamy obserwowanie zjawiska za pośrednictwem transmisji na żywo, która dostępna będzie na łamach naszego serwisu w niedzielny (21.06) poranek. Naukowcy będą relacjonować ten fenomen prosto z Indii i Chin. Już teraz Was gorąco zapraszamy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news