FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Kąpiel w morzu czy jeziorach? Sprawdź, które są najcieplejsze i najzimniejsze

Na bałtyckich plażach pojawili się pierwsi plażowicze, którzy chcą zażyć kąpieli słonecznej jeszcze przed najazdem urlopowiczów. Jednak czy woda w morzu jest już na tyle ciepła, aby można się w niej było trochę popluskać? A może cieplejsza jest w jeziorach?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nie ma się co oszukiwać, woda w Bałtyku nawet, gdy jest najcieplejsza w sezonie, wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nie ma się co równać z ciepłymi wodami w popularnych kurortach południowej Europy.

Nic dziwnego, bo w szczycie lata temperatura wody wynosi przeważnie między 15 a 20 stopni, a więc jest średnio o 10 stopni niższa od tej mierzonej u wybrzeży Hiszpanii, Włoch czy Grecji. W dodatku woda tam ogrzewa się nawet na kilka metrów w głąb, a nie jak w Bałtyku, tylko w swej warstwie powierzchniowej.

Nasze morze nie będzie tak gorące, jak Morze Śródziemne, chyba, że temperatury powietrza przez wiele dni będą przekraczać 30 stopni i woda zdąży się ocieplić, na co raczej nie mamy co liczyć jeszcze długo. Pozostaje nam krótkie orzeźwiające popluskanie się, aniżeli dłuższa kąpiel.

W ostatnich sezonach wakacyjnych woda w Bałtyku była cieplejsza niż zwykle, właśnie za sprawą podwyższonych temperatur powietrza. Zdarzyło się, że w niemal stojącej wodzie Zatoki Puckiej dochodziła do 25 stopni.

W tym sezonie woda też jest cieplejsza, ale nieznacznie. Według pomiarów satelitarnych jej powierzchnia przekracza normę o około 2 stopnie. To oznacza, że woda jest po prostu zimna i raczej nie nadaje się do kąpieli, o ile nie jesteśmy morsami.

ZOBACZ: Prognoza pogody na 16 dni dla plażowiczów

Jak wynika z wtorkowych (16.06) porannych pomiarów IMGW-PIB, woda u wybrzeży polskich miejscowości ma przeważnie od 12 stopni u wybrzeży Władysławowa do 19 stopni w rejonie Świnoujścia.

Jeziora zwykle są cieplejsze, a im mniejsze i płytsze jezioro lub staw, tym jego temperatura jest wyższa. W większości jezior, w tym w Wielkich Jeziorach Mazurskich, woda ma od 18 do 20 stopni. Jezioro Ostrowite ma 21 stopni, Jezioro Sławskie 22 stopnie, a najcieplejsze jest Jezioro Niesłysz, którego woda ma 23 stopnie.

Niech nikomu nie przyjdzie do głowy kąpiel w Morskim Oku w Tatrach, bo woda ma zaledwie 11 stopni. Tatrzańskie jeziora są obecnie najzimniejszymi w całym kraju.

Pamiętajcie, aby nie wchodzić do wody po długotrwałym przebywaniu w pełnym Słońcu, z ogrzanym ciałem, bo grożą nam szok termiczny i skurcze, które mogą doprowadzić do utonięcia. W tym sezonie utonęło już 90 osób, z czego aż 17 tylko w trakcie długiego weekendu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW.

prognoza polsat news