FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

-

    Legenda
    1. W skali roku promieniowanie ultrafioletowe największe jest w czerwcu i lipcu, ze szczytem na początku trzeciej dekady czerwca. Najmniejsze zaś w grudniu i styczniu, ze szczytem w trzeciej dekadzie grudnia.
    2. W skali doby promieniowanie ultrafioletowe największe jest między godziną 11:00 a 13:00, zaś najmniejsze między godziną 23:00 a 1:00.
    3. Zdecydowanie najszybciej opalić się można w bezchmurny dzień około 21 czerwca w godzinach południowych.
    4. Wpływ na intensywność promieniowania UV, a co za tym idzie na postęp opalania się, ma zachmurzenie. Im mniej jest chmur, tym szybciej można nabrać rumienia.
    5. Najmniejsze promieniowanie UV mamy zawsze na północy Polski, maksymalnie do 7. Największe zaś na szczytach górskich, nawet do 8-9.
    6. Indeks UV jest jednostką miary promieniowania UV i jego oddziaływania na ludzką skórę.
    • Intensywność opalenizny i dozwolony bezpieczny czas przebywania na słońcu wyznacza karnacja.
    • Osoby o bardzo jasnej skórze, zwłaszcza piegowatej, powinny unikać kąpieli słonecznych.
    • Osoby o jasnej skórze, włosach blond lub brązowych mają znaczną skłonność od oparzeń słonecznych, opalenizna jest słaba i należy stosować kąpiele słoneczne z umiarem.
    • Większość Polaków to osoby o skórze jasnobrązowej, włosami ciemnoblond lub brązowymi. Skłonność do oparzeń jest umiarkowana, a opalenizna wyraźna. Nie ma przeciwwskazań do kąpieli słonecznych.
    • Bez problemów mogą się opalać osoby o skórze brązowej lub oliwkowej i ciemnych włosach. Mogą one przebywać na słońcu zdecydowanie najdłużej i przy tym nie doznawać oparzeń słonecznych.
    • Pamiętajmy, aby zażywać kąpieli słonecznych wyłącznie z użyciem kremów z filtrem UV. W Polsce wystarczą kremy z indeksem do 8, zaś za granicą, zwłaszcza w krajach tropikalnych z indeksem do 10-12.
    • Najlepiej opalać się w godzinach porannych, przedpołudniowym i popołudniowych. Unikać zaś opalania w godzinach południowych, kiedy UV jest największe i najszybciej można doznać oparzeń.
    • Opalać nie powinny się dzieci poniżej 3. roku życia, ponieważ ich skóra najszybciej może ulec poparzeniom.