FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Złe wieści. Dzień niebawem zacznie się skracać. Kiedy to się stanie i jak dużo go jeszcze przybędzie?

Co dobre, nie trwa wiecznie. Uwielbiamy, kiedy dni są długie, a noce krótkie, bo sprzyja to większej aktywności poza domem. Jednak za dokładnie miesiąc stanie się nieuniknione, dzień zacznie się skracać i tak też będzie przez następne pół roku.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Godziny wydłużania się dnia i jednocześnie skracania nocy, niestety, są już policzone. Za miesiąc, a dokładnie 21 czerwca, proces ten się odwróci. Dzień zacznie się skracać, a noc wydłużać.

Przełom następuje corocznie w pierwszym dniu astronomicznego lata, który w tym roku jest jednocześnie najdłuższym dniem w 2020 roku. Najwięcej szczęścia mają mieszkańcy najdalej wysuniętego na północ miejsca w Polsce, a więc Jastrzębiej Góry.

Tam za miesiąc Słońce będzie panować nad horyzontem przez całe 17 godzin 20 minut, przy czym noc zaledwie 6 godzin 40 minut. Ze względu na zorzę poranną i wieczorną, jasno będzie z kolei przez nieco ponad 19 godzin, a ciemno przez tylko 5 godzin.

Długość dnia (u góry) i nocy (na dole) w dniu 20 maja 2020 roku. Fot. TwojaPogoda.pl

Już w tej chwili między Łebą a Władysławowem dzień trwa 16 godzin 20 minut, a to oznacza, że w ciągu najbliższych tygodni przybędzie jeszcze prawie dodatkowa godzina ze Słońcem na niebie. Planujący wypoczynek w tym miejscu bałtyckiego wybrzeża są i nadal będą uprzywilejowani.

Przeciwnie jest w Bieszczadach, które są najdalej położonym na południe zakątkiem naszego kraju, stąd też dzień trwa tam najkrócej, 15 godzin 30 minut, czyli o prawie godzinę mniej niż w rejonie Przylądka Rozewie.

Obecnie w centralnej Polsce wschód Słońca następuje o godzinie 4:40, a zachód o 20:35. Najwcześniej Słońce wyłania się zza horyzontu na Suwalszczyźnie, o 4:15, a najpóźniej u stóp Gór Izerskich, o 5:00. Najwcześniej zaś zachodzi za horyzont w Bieszczadach, o 20:10, zaś najpóźniej na wyspie Wolin, o 21:05.

Wschód i zachód Słońca w dniu 20 maja 2020 roku. Fot. TwojaPogoda.pl

Za miesiąc dnia zacznie ubywać i proces ten będzie trwać aż do pierwszego dnia astronomicznej zimy, czyli do 21 grudnia, który będzie jednocześnie najkrótszym dniem w tym roku.

Choć jest to przygnębiająca wiadomość, to jednak zachęca nas ona do pełniejszego wykorzystania długich, słonecznych dni poza domem. Liczy się każda godzina, dlatego warto spacerować, jeździć na rowerze, biegać i oddychać świeżym powietrzem w parku, lesie czy nad jeziorem, a wówczas nie będziemy żałować jesienią, że zmarnowaliśmy najdłuższe dni tego roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news