FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Naszego czytelnika obsiadły dziesiątki tysięcy pszczół. „Chciałem coś ważnego udowodnić” [ZDJĘCIA]

Dzisiaj Światowy Dzień Pszczół. Czy warto bać się tych żółto-czarnych owadów? Nasz czytelnik udowodnił, że nie. Na zdjęciach pokazuje, jak te pracowite i mądre stworzonka dosłownie go obsiadły, a przy tym nie wyrządzając mu żadnej krzywdy.

Naszego czytelnika obsiadły pszczoły. Fot. Jarosław Gerczak / TwojaPogoda.pl
Naszego czytelnika obsiadły pszczoły. Fot. Jarosław Gerczak / TwojaPogoda.pl

Jak reagujecie, gdy w pobliżu Was pojawia się pszczoła? Zazwyczaj staramy się je odganiać, ponieważ obawiamy się użądlenia. Tymczasem są ludzie, którzy zupełnie nie obawiają się tych pracowitych żyjątek, i to do tego stopnia, że pozwalają im na maksymalne zbliżenie się do siebie.

Z okazji Światowego Dnia Pszczoły, nasz czytelnik Jarosław wysłał zdjęcia, na których pszczoły uformowały pancerz na jego ciele. Zrobił to z bardzo ważnego powodu.

Naszego czytelnika obsiadły pszczoły. Fot. Jarosław Gerczak / TwojaPogoda.pl

- Około 20-30 tysięcy osobników osiadło na mnie. W ten o to sposób chciałem udowodnić, że pszczoła to nie tylko owad, który żądli - mówi w rozmowie z TwojaPogoda.pl Jarosław Gerczak, pszczelarz z opolskiej Moszczanki.

Pszczoły nie użądliły naszego czytelnika, ponieważ tego dnia były bardzo spokojne, w dodatku były to pszczoły wyrojone z ula.

- Królową, czyli matkę pszczelą, schwytałem, a następnie umieściłem w klatce i powiesiłem na swojej szyi. Pszczoły szybko ją wyczuły i zaczęły mnie obsiadać. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie 16 lat praktyki - ujawnia Gerczak.

Pszczoła zbierająca pyłek. Fot. TwojaPogoda.pl

Pszczoły należą do owadów żyjących w społeczeństwach zwanych rodzinami. Rodzina pszczela składa się z tysięcy osobników, lecz liczba ich ulega w ciągu roku znacznym wahaniom. W dość silnej rodzinie może być latem 40-50 tysięcy pszczół i więcej, jesienią liczba ich zmniejsza się do 20-25 tysięcy, a z początkiem wiosny wynosi 10-15 tysięcy.

- Cały czas poznaję pszczoły. One wiele nas uczą, to dzięki nim mamy co włożyć do przysłowiowego „garnka”, ponieważ zapylają około 90 procent roślin na całym świecie - dodaje Gerczak.

Fot. Lasy Państwowe / Bractwo Bartne / Polska Grupa Infograficzna.

Co ciekawe, w Polsce żyje aż 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, które żywią się pokarmem kwiatowym, w tym pyłkiem i nektarem. Pszczoła ma zazwyczaj od 1,3 do 1,5 cm długości, a królowa nawet do 2 cm.

W swoim woreczku jadowym chowa 0,3 mg jadu, jednak podczas użądlenia wpuszcza zaledwie 0,012 mg. Zdrowa osoba może być zagrożona, gdy użądli ją aż pół tysiąca pszczół, jednak dla alergika śmiertelnie groźne może być tylko jedno użądlenie.

Fot. Lasy Państwowe / Polska Grupa Infograficzna.

Owady te nie żądlą bez powodu, tylko wówczas, gdy uznają, że ich życie jest zagrożone. Duże haczyki na żądle nie pozwalają owadowi wyciągnąć go z ciała człowieka. Gdy pszczoła odlatuje, odwłok zostaje rozerwany, a owad chwilę później ginie.

Populacja pszczół w Polsce spada. Możemy temu zaradzić sadząc w swoim ogrodzie, na tarasie albo balkonie rośliny miododajne, a także pozostawiając fragment nieskoszonego trawnika. Większość pszczół żyje samotnie, dlatego wykonany i powieszony w ustronnym miejscu domek, stanie się dla nich bezpiecznym schronieniem.

Fot. Lasy Państwowe / Bractwo Bartne / Polska Grupa Infograficzna.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Lasy Państwowe.

Komentarze

prognoza polsat news