FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Piorun uderzył w bocianie gniazdo niedaleko Łodzi. Był huk i kłęby dymu. Co się stało z ptakami? [FILM]

Do przerażającego zdarzenia doszło niedaleko Łodzi. Podczas gwałtownej burzy piorun uderzył w bocianie gniazdo w czasie, gdy znajdowały się w nim dorosłe ptaki i ich młode. Zobacz nagranie.

Fot. YouTube / Zordon E36.
Fot. YouTube / Zordon E36.

Bocianie gniazda nie są odporne na uderzenia piorunów. Jako, że ptaki budują swe schronienia na wysokich drzewach, te często stają się łatwym celem dla błyskawic. Do takiego właśnie zdarzenia doszło niedaleko Łodzi.

W miejscowości Wola Żytowska udało się nagrać moment uderzenia pioruna w gniazdo, w momencie, w którym znajdowały się w nim młode oraz przynajmniej jeden z rodziców. Na nagraniu słychać bardzo krótki grzmot, niczym wystrzał z pistoletu.

To charakterystyczne dla błyskawicy uderzającej bardzo blisko obserwatora, kiedy grzmot trwa ułamek sekundy i nie przedłuża się na kilka, czasem kilkanaście sekund, jeśli obserwator znajduje się znacznie dalej.

Widoczny jest błysk, kula ognia i kłęby dymu. Gniazdo w jednej chwili dosłownie wylatuje w powietrze. W końcówce nagrania widoczny jest jeden z bocianów, który odlatuje i chowa się za budynkiem.

Z relacji świadków wynika, że boćkom nic się nie stało, a krótko potem zbudowały sobie nowe gniazdo. Miały sporo szczęścia, ponieważ piorun mógł je zabić. To przestroga, aby pod żadnym pozorem nie stawać podczas burzy pod drzewem.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news