FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Spektakularne zjawisko na niebie. Różowy Księżyc, najjaśniejszy i największy w tym roku. Nie przegap!

Najbliższej nocy będziemy mogli obserwować na nocnym niebie największą w tym roku superpełnię Księżyca. Nasz naturalny satelita będzie o 14 procent większy i o 32 procent jaśniejszy niż zwykle podczas pełni. Jak i gdzie go obserwować? Mamy dla Was poradnik.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W nocy z wtorku na środę (7/8.04) czeka nas wyjątkowe zjawisko, a mianowicie największa w tym roku pełnia superksiężyca. Definicję superksiężyca wymyślił przeszło 35 lat temu astrolog Richard Nolle. Od zwyczajnej pełni różni się ona tym, że Księżyc znajduje się wyjątkowo blisko Ziemi i jednocześnie świeci najmocniej światłem odbitym.

Najpierw we wtorek (7.04) o godzinie 20:10 nastąpi największe zbliżenie się Księżyca do Ziemi. Dzielić nas będzie wówczas dystans 356,908 kilometrów. Dla porównania średni dystans Księżyca od Ziemi to 382,900 kilometrów.

Porównanie obserwowanej z Ziemi wielkości tarczy Księżyca podczas superpełni (po prawej) i zwykłej pełni (po lewej). Tarcza podczas superpełni jest o 14 procent większa i o 32 procent jaśniejsza niż zazwyczaj podczas pełni. Fot. Twitter.

Następnie będzie miała miejsce pełnia, a więc Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się na jednej linii. To stanie się w środę (8.04) o godzinie 4:35 nad ranem. Warto spoglądać na Księżyc co jakiś czas, od jego wschodu aż po zachód. Wschód nastąpi o zachodzie Słońca, a więc między godziną 18:00 a 19:00. Z kolei zachód Księżyca będzie miał miejsce o wschodzie Słońca, między godziną 6:00 a 6:30.

Zachęcamy do fotografowania chociażby wschodzącego Księżyca z okna swojego domu, balkonu lub ogródka. Szczególnie pięknie prezentuje się wyłaniając się spośród miejskiej zabudowy, gdy optycznie wydaje się wielokrotnie większy niż wysoko na niebie. To dobra okazja, aby nauczyć się rozróżniać tzw. księżycowe morza.

Nazwy księżycowych „mórz”. Fot. NASA / TwojaPogoda.pl

Superpełnia jest tak fascynującym zjawiskiem, ponieważ tarcza Księżyca jest o 14 procent większa i o 32 procent jaśniejsza niż zazwyczaj podczas pełni. Nie będzie miała kolosalnego wpływu na Ziemię. Zakreśli się jedynie większymi niż zazwyczaj pływami, ale nie większymi niż o kilka centymetrów od tych obserwowanych podczas zwyczajnych pełni.

Warto też wiedzieć, że w kwietniu mówimy o Pełni Różowego Księżyca. Oczywiście nasz satelita nie zmieni barwy. Kolor w nazwie pełni ma związek z kwitnącymi roślinami, a dokładniej z floksem, zwanym płomykiem, który często porasta miejsca szczególnie ważne dla Indian z Ameryki Północnej.

Godziny wschodu i zachodu Księżyca w nocy z wtorku na środę. Fot. TwojaPogoda.pl

Pierwsza wiosenna pełnia to znak, kiedy w tym roku przypada Wielkanoc. Święto to obchodzone jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, a więc w tym roku będzie to niedziela, 12 kwietnia.

Naukowcy uspokajają, że nie grożą nam z tego powodu kataklizmy, bo podobne zjawiska na przestrzeni historii zdarzały się wielokrotnie. Pewne jest natomiast to, że osoby często odczuwające różnorodne dolegliwości podczas pełni, mogą się poczuć gorzej, więc czeka je nieprzespana noc.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news