FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Temperatura nad Polską spadnie do minus 80 stopni. Na niebie pojawią się barwne obłoki perłowe

Kilkadziesiąt kilometrów nad naszymi głowami temperatura w najbliższych dniach spadnie za sprawą wiru polarnego nawet do minus 80 stopni. Utworzy się miniaturowa dziura ozonowa, która zaowocuje niezwykłym zjawiskiem, chmurami perłowymi. Jak, gdzie i kiedy je obserwować?

Polarne chmury stratosferyczne. Fot. Pexels.
Polarne chmury stratosferyczne. Fot. Pexels.

Choć chmury widzimy na niebie niemal codziennie i wydaje się nam, że niczym nas już nie mogą zaskoczyć, to jednak wciąż na nowo przekonujemy się, że mają przed nami jeszcze wiele tajemnic i nie raz mogą nam sprawić niespodziankę.

Za sprawą nadzwyczaj niskich temperatur panujących w ziemskiej stratosferze, a więc powyżej wysokości 15-20 kilometrów nad ziemią, które w najbliższych dniach będą spadać nawet do minus 80 stopni, będziemy świadkami niecodziennego zjawiska.

W tej warstwie naszej atmosfery wilgotność powietrza jest minimalna i dlatego też nie dochodzi w niej do zjawiska parowania, a więc nie tworzą się zwyczajne chmury. Jednak, gdy wir polarny powoduje drastyczny spadek temperatury, w warstwie ozonowej zaczynają się tworzyć niewielkie dziury.

To one sprzyjają tworzeniu się Polarnych Chmur Stratosferycznych, nazywanych potocznie obłokami perłowymi. To specyficzne chmury, które zbudowane są głównie w kryształków lodowych, ale w ich składzie wyróżnić można też kwas siarkowy i azotowy. Dzięki temu obłoki te są zdolne odbijać promienie słoneczne w taki sposób, że wyglądają jakby świeciły kolorami tęczy o świcie i zmroku. Można je też porównać do plamy benzyny.

Obłoki perłowe najczęściej zobaczyć można na dalekiej północy Skandynawii, na Alasce, na północy Kanady i Syberii, ale zdecydowanie najwięcej jest ich ponad Antarktydą, czyli tam, gdzie dziura ozonowa jest największa.

Przez kilka następnych dni mini-dziury ozonowe będą się tworzyć również nad Polską, a więc szanse na ujrzenie tych chmur nad naszymi głowami, zdecydowanie wzrośnie. Obserwujmy je o zmroku i świcie, gdy Słońce znajduje się płytko pod horyzontem.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news