FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Barbórka po wodzie, Święta po lodzie? Jaka jest szansa na śnieżne i mroźne Boże Narodzenie?

Dzisiaj górnicy obchodzą dzień św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy. Z Barbórką związane jest słynne przysłowie wieszczące pogodę w Boże Narodzenie. Sprawdźmy, ile jest w nim prawdy i czy Święta będą „po wodzie”, czy jednak „po lodzie”.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

4 grudnia, nie tylko górnicy w dniu swojego święta, prognozują pogodę jaka zapanuje w naszych miastach w Boże Narodzenie. Wszystko to w myśl starego przysłowia, które brzmi: „Święta Barbara po wodzie (lodzie), Boże Narodzenie po lodzie (wodzie)”.

Przewidywania mogą się różnić między poszczególnymi regionami kraju, ponieważ pogoda dzisiaj jest dość mocno zróżnicowana. Na krańcach zachodnich i północno-zachodnich poranek nie przyniósł mrozu. Natomiast na południu i południowym wschodzie notowano nawet minus 10 stopni. Z kolei miejscami na wschodzie wciąż krajobrazy są zabielone.

W ciągu dnia wszędzie będzie na plusie, przeważnie od 0 stopni na Podkarpaciu do 7 stopni na Dolnym Śląsku i Pomorzu. W dodatku na północy, północnym wschodzie i w centrum będzie padać deszcz lub mżawka. Na przejaśnienia możemy liczyć głównie na południu i zachodzie.

To, czy Barbórka jest „po wodzie” czy „po lodzie”, zależy od lokalizacji. W Katowicach, gdzie rano notowano minus 5 stopni przy niewielkich ilościach spadłego minionej doby śniegu, po południu będą 3 stopnie na plusie. Nie będzie padać, spodziewamy się natomiast przejaśnień.

Święta po wodzie czy po lodzie?

Tegoroczna Barbórka jest więc zarówno „po lodzie”, jak i „po wodzie”, co górnikom przewidującym aurę w Święta, w myśl staropolskiego przysłowia, nastręcza sporych problemów. Czy trend do ciepłych i deszczowych Świąt zostanie wreszcie przełamany?

Prognozy długoterminowe raczej nie dają nam większej szansy na typowo zimowe Święta. 16-dniówka sięga już 19 grudnia i nie widać w jej ogonie ani śniegu, ani też większego mrozu. Temperatura miałaby w najcieplejszym momencie wahać się od 3 do 8 stopni, a zamiast śniegu miałby padać deszcz.

A jaka jest sprawdzalność górniczego przysłowia? Okazuje się, że w Katowicach sprawdziło się tylko w sześciu latach spośród osiemnastu. W 2003 roku Barbórka była „po wodzie” (8 stopni), a Boże Narodzenie „po lodzie” (minus 17 stopni). W 2007 i 2008 roku również Dzień Górnika był „po wodzie”, zaś Święta „po lodzie”.

Co ciekawe, trzykrotnie, w 2012, 2016 i 2017 roku, zdarzyło się, aby przysłowie sprawdziło się w drugą stronę, a więc Barbórka była „po lodzie”, a Boże Narodzenie „po wodzie”. Nie jest też zaskoczeniem, że przez 10 lat (corocznie w latach 2003-2009 oraz w 2011, 2013 i 2015 roku) Barbórka przynosiła temperaturę dodatnią, często też padał deszcz. Przez 7 lat po Barbórce „po wodzie” nadchodziły Święta też „po wodzie”. Wyjątek mieliśmy w 2001, 2002 i 2010 roku, kiedy 4 grudnia trzymał mróz i padał śnieg, i podobnie było w Boże Narodzenie.

Wynika z tego, że najczęściej zdarza się (7 razy z 18), że po Barbórce „po wodzie” nadchodzą Święta „po wodzie”. O połowę rzadziej zdarza się, że po Barbórce „po wodzie” Święta mijają „po lodzie”, po Barbórce "po lodzie” Święta też są „po lodzie", a także gdy Barbórka jest „po lodzie” to Święta są po „wodzie”.

Dlaczego pominęliśmy 2014 i 2018 rok? W tym pierwszym przypadku Barbórka była „po wodzie”, ale Święta już na dwoje babka wróżyła, bowiem w pierwszy dzień Świąt w Katowicach temperatura sięgała 4 stopni i padał deszcz, a w drugi dzień Świąt spadła do zera i sypnęło śniegiem. Przed rokiem było podobnie, po Barbórce „po wodzie” Wigilia i pierwszy dzień Bożego Narodzenia minęły ze śniegiem, ale już w połowie świątecznego okresu nadeszła odwilż i zrobiło się błoto.

Kiedy przysłowie się sprawdziło?

2018 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie i lodzie (sprawdziło się połowicznie)

2017 - Barbórka po lodzie / Boże Narodzenie po wodzie (sprawdziło się)

2016 - Barbórka po lodzie / Boże Narodzenie po wodzie (sprawdziło się)

2015 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie (nie sprawdziło się)

2014 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie i lodzie (sprawdziło się połowicznie)

2013 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie (nie sprawdziło się)

2012 - Barbórka po lodzie / Boże Narodzenie po wodzie (sprawdziło się)

2011 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie (nie sprawdziło się)

2010 - Barbórka po lodzie / Boże Narodzenie po lodzie (nie sprawdziło się)

2009 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie (nie sprawdziło się)

2008 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po lodzie (sprawdziło się)

2007 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po lodzie (sprawdziło się)

2006 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie (nie sprawdziło się)

2005 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie (nie sprawdziło się)

2004 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po wodzie (nie sprawdziło się)

2003 - Barbórka po wodzie / Boże Narodzenie po lodzie (sprawdziło się)

2002 - Barbórka po lodzie / Boże Narodzenie po lodzie (nie sprawdziło się)

2001 - Barbórka po lodzie / Boże Narodzenie po lodzie (nie sprawdziło się)

Można też próbować przewidywać pogodę na grudzień, oczywiście z różnym skutkiem, na postawie słynnego ludowego przysłowia: „Czwarty grudnia jaki, cały grudzień taki”. Warto też pamiętać o innych przysłowiach: „Kiedy na świętą Barbarę błoto, będzie zima jak złoto” lub „Gdy w Barbarę pada, zima ostra się zapowiada”.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news