FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Dzięki bezchmurnemu niebu satelita ujawnia, gdzie w Polsce leży śnieg. Zobacz go na zdjęciu

Niebo nad niemal całą Polską, zgodnie z prognozami sprzed kilku dni, jest wolne od chmur i błękitne. Dzięki temu możemy za pośrednictwem satelity meteorologicznego sprawdzić, w których regionach kraju leży śnieg. Zobacz go na zdjęciu.

Morze chmur w Karkonoszach. Fot. HUMLNET.
Morze chmur w Karkonoszach. Fot. HUMLNET.

W czwartek (5.12) możemy się pierwszy raz od wielu dni cieszyć błękitnym niebem niemal w całej Polsce. Zwykle o tej porze roku tak słonecznie jest podczas panowania mroźnego wyżu. Tym razem jednak jest cieplej.

Do godzin południowych zwarta pokrywa chmur niskiego piętra Stratus utrzymywała się jeszcze nad północnymi krańcami kraju. Po południu także tam się rozpogodziło. Chmury wciąż zalegały nad naszymi sąsiadami.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 5 grudnia 2019 o godzinie 11:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Na zdjęciu satelitarnym możemy zobaczyć zaskakujące zjawisko. Chmurami przysłonięte były niemal całe Czechy. Chmury te „wlewały” się nad podnóża Sudetów, tworząc fantastyczne zjawisko zwane morzem chmur. Podinwersyjna chmura Stratus sięgała wysokości kilkuset metrów, a to oznacza, że w dolinach było pochmurno i mglisto, a na szczytach górskich bezchmurnie.

Krajobrazy, które mogli podziwiać turyści wędrujący na Śnieżkę, zapierały dech w piersi. Poniżej szczytu, aż po horyzont, rozciągało się morze chmur. Miała miejsce inwersja, która polegała na tym, że pionowy rozkład temperatury był odwrócony. W dolinach było zimniej niż na szczytach.

Morze chmur w Karkonoszach. Fot. HUMLNET.

O poranku w tym samym czasie, gdy w Jeleniej Górze u stóp Karkonoszy były 4 stopnie mrozu, to na szczycie Śnieżki zaledwie minus 1 stopień. W ciągu dnia w Jeleniej ociepliło się do 4 stopni, a na Śnieżce nawet do 7 stopni. Najwyższy szczyt Karkonoszy i całych Sudetów stał się najcieplejszym miejscem w Polsce.

Na zdjęciu z godzin południowych widoczny jest też śnieg, który wciąż zalega miejscami na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżynie Lubelskiej, a zwłaszcza na Zamojszczyźnie, Górnym Śląsku oraz na terenach górzystych i podgórskich Małopolski i Podkarpacia.

Morze chmur w Karkonoszach. Fot. HUMLNET.

Leży tam od 1 do 3 cm śniegu na wyżynach i powyżej 15 cm na terenach górzystych. Jeszcze w środę (4.12) na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach notowano nawet 25 cm śniegu. Obecnie, wraz z postępującą odwilżą, białego puchu jest coraz mniej.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news