FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tajemnicze lodowe kule pojawiły się na wybrzeżach fińskiej wyspy. Czym są i skąd się wzięły?

Zagadkowe zjawisko spotkali na plażach fińskiej wyspy Hailuoto tamtejsi mieszkańcy. Pojawiły się tam olbrzymie lodowe kule. Na pierwszy rzut oka przypominają one grad, ale są od niego wielokrotnie większe. Czym tak naprawdę są i skąd się one biorą?

Lodowe kule na plażach wyspy Hailuoto w Finlandii. Fot. Instagram / ailamatt.
Lodowe kule na plażach wyspy Hailuoto w Finlandii. Fot. Instagram / ailamatt.

Serwisy społecznościowe zostały zelektryzowane zdjęciami pochodzącymi z fińskiej wyspy Hailuoto, która położona jest w Zatoce Botnickiej, będącej częścią Morza Bałtyckiego. Internauci próbują wyjaśnić przyczynę zaskakującego zjawiska, które pojawiło się na plaży.

Lodowe kule na plażach wyspy Hailuoto w Finlandii. Fot. Instagram / tarjuliini / marjaran.

Są nim znacznych rozmiarów lodowe kule, które szczelnie pokrywają bałtyckie plaże. Jedne kule są mniejsze, inne większe, ale wszystkie idealnie okrągłe, jakby ktoś je wyszlifował. Mają od 10 do nawet 50 centymetrów średnicy.

Lodowe kule na plażach wyspy Hailuoto w Finlandii. Fot. Instagram / kirsifo77 / marjaran.

Można odnieść wrażenie, że to olbrzymich rozmiarów grad, ale w rzeczywistości zjawisko to powstaje w innych warunkach i nie jest związane z chmurami burzowymi. Lodowe kule, które można spotkać nie tylko nad Bałtykiem, lecz również nad brzegiem rzeki Ob i chociażby nad jeziorem Michigan, to efekt działalności porywistego wiatru, niskiej temperatury i wysokich fal.

Lodowe kule nad brzegiem Obu na Jamale w Rosji. Fot. VK.

Wówczas dochodzi do formowania się lodu brzegowego na rzece, jeziorze lub morzu, a fale sztormowe nadają z biegiem czasu lodowym formacjom okrągłe kształty. Najbardziej okazałe kule ważą nawet 20 kilogramów, a więc przeszło 6 razy więcej niż kula do kręgli.

Lodowe kule nad brzegiem Obu na Jamale w Rosji. Fot. VK.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news