FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Potężny sztorm szalejący na Bałtyku odsłonił pozostałości po pradawnym lesie sprzed tysięcy lat

Archeologiczna sensacja na plaży w Łukęcinie na zachodnim Pomorzu. Potężny sztorm, który szalał na Morzu Bałtyckim na początku tego roku odsłonił pozostałości po pradawnym lesie sprzed kilku tysięcy lat, gdy drzewa porastały dzisiejsze wybrzeże.

Pozostałości pradawnego lasu na plaży w Łukęcinie. Fot. Facebook / Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
Pozostałości pradawnego lasu na plaży w Łukęcinie. Fot. Facebook / Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Sztorm, który szalał w pierwszych dniach tego roku i osiągał nawet 10 stopni w skali Beauforta, wywołując niszczycielską cofkę, która będzie kosztować nadmorskie gminy nawet 10 milionów złotych, miał też swoje pozytywne oblicze.

Pracownicy Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej poinformowali o niezwykłym odkryciu, którego dokonał Adam Panońko z Sekcji Poszukiwawczo-Eksploracyjnej utworzonej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Kamieńskiej.

Na plaży w rejonie Łukęcina, między Dziwnowem a Pobierowem, w efekcie podmywania linii brzegowej przez fale sztormowe, odsłonięta została nietypowa formacja geologiczna, która do złudzenia przypomina zastygłą lawę.

Pozostałości pradawnego lasu na plaży w Łukęcinie. Fot. Facebook / Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

5-6 metrów poniżej warstwy piasku akumulowanego przez tysiące lat ukazała się kilkudziesięciocentymetrowa warstwa organiczna, złożona z mocno zbitego torfu i fragmentów konarów drzew. Warstwa ta rozciąga się wzdłuż linii brzegowej na długości kilkudziesięciu metrów.

Bez wątpienia niegdyś w tym miejscu znajdował się las, który prawdopodobnie rósł na podmokłym terenie. W tym środowisku przed wiele lat akumulował się materiał roślinny, tworząc warstwę torfu - informuje Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Archeolodzy przed dwoma laty w tej samej okolicy natrafili na róg tura, wymarłego gatunku ssaka z rodziny wołowatych, a także na narzędzie wykonane z rogu w formie motyki, które datowane jest na okres mezolitu lub wczesnego neolitu, czyli liczy sobie około 7 tysięcy lat.

Pozostałości pradawnego lasu na plaży w Łukęcinie. Fot. Facebook / Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Nie wiadomo czy jest to zbieg okoliczności czy też róg tura oraz narzędzie z niego wykonane są powiązane z odkrytymi właśnie pozostałościami pradawnego lasu. To jeszcze będzie podlegać dalszym badaniom.

Po wymarciu lasu, być może w wyniku niewielkich zmian klimatycznych, organiczne szczątki przykryte zostały grubą warstwą piasku, tworzącą obecnie wydmy. Niestety, nie jesteśmy w stanie dokładnie ustalić wieku lasu. Do tego byłyby potrzebne badania radiowęglowe C14 lub badania dendrochronologiczne - informuje Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Co ciekawe, na plażach, na których corocznie w sezonie wakacyjnym wylegują się w promieniach Słońca tysiące urlopowiczów, pierwsze ślady bytności ludzi pochodzą z okresu mezolitu, środkowej epoki kamienia, a więc sprzed ponad 8 tysięcy lat. Miały wówczas miejsce zmiany klimatyczne związane z ustępowaniem lodowca.

Rekonstrukcja osady z okresu mezolitu. Fot. Wikipedia / David Hawgood.

Najpierw zaczęły się pojawiać lasy iglaste, a następnie, gdy jeszcze bardziej się ociepliło, także liściaste. Na skutek podnoszenia się poziomu światowych mórz i wzrostu wilgotności gleby, powstało wiele jezior, bagien i torfowisk.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

prognoza polsat news