FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ostatni dzwonek! Dlaczego warto już teraz umyć samochód i zmienić opony na zimowe? Sprawdź!

Pogoda w nadchodzących dniach sprawi, że będziemy musieli się przestawić na zupełnie nowe warunki drogowe. Czy to już znak, żeby zmienić opony na zimowe? Specjaliści mają dla nas kilka rad, by aura nas nie zaskoczyła w najmniej odpowiednim momencie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jeśli planowaliście umycie samochodu, to teraz jest ku temu najlepszy czas. Dlaczego? Ponieważ w najbliższych dniach na przeważającym obszarze kraju nie spodziewamy się opadów, a jeśli się one pojawią, to będą miały charakter jedynie symboliczny.

Przez ten czas auto się Wam nie pobrudzi, chyba, że parkujecie pod drzewem liściastym. Pamiętajcie jednak, aby myć swoje auto w godzinach popołudniowych, gdy jest najcieplej. Zanim nadejdzie nocny chłód, karoseria zdąży wyschnąć. Mycie o poranku, wieczorem lub w nocy, gdy panować będą niskie temperatury, może sprawić, że auto przez długi czas będzie mokre, a tego chcemy uniknąć.

Fot. Max Pixel.

A kiedy zmienić opony na zimowe? Jest już na to ostatni dzwonek, bo ciepła pogoda utrzyma się tylko do końca tego tygodnia. Już w pierwszych dniach przyszłego tygodnia nadejdzie duże ochłodzenie, które już nie odpuści.

Temperatury na przeważającym obszarze kraju w najcieplejszym momencie dnia nie będą przekraczać 7 stopni. Na przełomie października i listopada nadejdą pierwsze w tym sezonie opady śniegu, które mogą się pojawiać, póki co jedynie miejscami, zwłaszcza na północy, północnym wschodzie i południu kraju, na wyżej położonych obszarach, powyżej wysokości 500 metrów n.p.m.

Fot. TwojaPogoda.pl

Jednak jeszcze w pierwszym tygodniu listopada poprószyć może na znacznie większym obszarze. Nie wszędzie biały puch zdoła się utrzymać dłużej niż przez kilka godzin, jednak stanie się to z największym prawdopodobieństwem wieczorem, w nocy i rano, a więc m.in. w trakcie porannego szczytu komunikacyjnego.

Ze zmianą opon lepiej się pospieszyć, bo niebawem mogą nam to uniemożliwić długie kolejki. Specjaliści wskazują, że zimowe ogumienie powinno zakładać się, gdy temperatura powietrza na wysokości od 1 do 50 centymetrów spadnie poniżej wartości 7 stopni, a tak właśnie będzie począwszy od środy (30.10).

Fot. Max Pixel.

Wszyscy kierowcy powinni się wyposażyć w akcesoria, bez których o tej porze roku obejść się nie można. Przede wszystkim nocne i poranne przymrozki będą widoczne w postaci szronu na samochodowych szybach. Potrzebna więc będzie skrobaczka, która nie porysuje nam szyb. Aby szyby utrzymać w nienagannym stanie przyda się też płyn do spryskiwaczy, oczywiście na alkoholu, radzącym sobie z ujemnymi temperaturami.

Pamiętajmy, że temperatura jest uzależniona od ukształtowania terenu. W obniżeniach, w pobliżu rzek i nad zbiornikami wodnymi pojawić się mogą oblodzenia, dlatego na drogach będzie ślisko. W trakcie jazdy we mgle nie używajcie świateł drogowych, a wyłącznie świateł mijania, tylko wtedy będziecie widoczni na drodze dla innych uczestników ruchu.

Fot. Max Pixel.

Dobre samopoczucie kierowcy, to przyjemniejsza i co najważniejsze, bezpieczniejsza jazda po drogach. Poza czapkami, rękawiczkami i szalikami bardzo przydatne okażą się okulary przeciwsłoneczne, które powstrzymają zmęczenie oczu przed promieniami słonecznymi.

Sprawny kierowca, to ten, który jest wyspany. Pamiętajcie, aby sypiać przynajmniej 6 godzin, a najlepiej 8. Wówczas koncentracja podczas jazdy będzie zachowana. Niewyspany kierowca to zagrożenie na drodze, ponieważ w trakcie pochmurnej i mglistej aury jest znużony i może zasnąć za kółkiem.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news