FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

NASA wysyła sondę, która zbada miejsce, gdzie pogoda ziemska styka się z kosmiczną

NASA po raz pierwszy wysyła na ziemską orbitę sondę, której zadaniem będzie zbadanie wyjątkowego miejsca, gdzie ziemska pogoda styka się z kosmiczną. To właśnie tam dochodzi do zjawisk, o których wciąż nie mamy zielonego pojęcia, a które mogą mieć dla nas kluczowe znaczenie.

Artystyczna wizja sony ICON należącej do NASA. Fot. NASA.
Artystyczna wizja sony ICON należącej do NASA. Fot. NASA.

Chociaż ziemską atmosferę badamy od wielu lat, to jednak wciąż niektóre zjawiska w niej zachodzące pozostają dla nas w mniejszej lub większej części zagadką. Skoro jej rozwiązania nie można znaleźć na Ziemi, to może warto szukać go poza naszą planetą?

Dlatego naukowcy postanowili wysłać sondę ICON, której głównym zadaniem będzie ustalenie wpływu tego, co z przestrzeni kosmicznej dociera do Ziemi, na zjawiska zachodzące w atmosferze. Badaczy szczególnie interesuje miejsce, gdzie ziemska pogoda styka się z pogodą kosmiczną.

Mowa o jonosferze, gdzie docierające ze Słońca strumienie naładowanych cząstek wnikają w ziemskie bieguny magnetyczne, a następnie łączą się z tlenem i azotem na wysokości około 100 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Powstające w wyniku tego procesu malownicze zorze polarne, mogą mieć wpływ na warunki pogodowe.

Zadaniem sondy ICON będzie też zbadanie wpływu tych zjawisk na zakłócenia w łączności radiowej. Zdarza się bowiem, że podczas najsilniejszych burz geomagnetycznych występują problemy z pracą satelitów meteorologicznych.

Prąd elektryczny może mieć niekorzystny wpływ na satelity, np. powodować powstawanie ładunku elektrycznego, zaś zmiana gęstości może wpływać na ich orbity. Przesuwające się pola magnetyczne mogą indukować prąd w systemach elektroenergetycznych, powodując obciążenie, zakłócając komunikację i nawigację, a nawet powodując przerwy w dostawach prądu.

Lepsze zrozumienie tego środowiska może pomóc w przewidywaniu takich zdarzeń oraz poprawić bezpieczeństwo i projektowanie satelitów. Może też pomóc w stworzeniu nowych systemów łączności, które będą odporne na zakłócenia w jonosferze.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news