FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zaskakujące zdjęcie ze Stacji Kosmicznej, a na nim pomarańczowa poświata wokół Ziemi. Co to jest?

Astronauci z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznili zaskakujące zjawisko. To pomarańczowa poświata, która otoczyła naszą planetę. Skąd się wzięła?

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

Zdjęcie wykonane zostało z ziemskiej orbity, a więc z wysokości około 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Możemy na nim zobaczyć pogrążony w cieniu fragment Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, usianą niezliczonymi gwiazdami przestrzeń kosmiczną i coś jeszcze.

To pomarańczowa poświata wokół Ziemi, która wywołała w globalnej sieci gorącą dyskusję. Jak każde tego typu zjawisko, przez niektórych wzięte zostało za coś nadzwyczajnego, co NASA próbuje przed nami ukryć. Jednak tym razem niczego dziwnego nie sfotografowano.

Łuna na krawędzi ziemskiej atmosfery to nic innego, jak poświata niebieska. Jak sama nazwa wskazuje, łuna powinna być niebieska, jednak na zdjęciu jest pomarańczowa. Dlaczego? 

Otóż wszystkiemu winne są procesy zachodzące w ziemskiej atmosferze na wysokości od 80 do nawet ponad 500 kilometrów. W atmosferę wchodzą promienie słoneczne, które w rzeczywistości są połączeniem wielu fal elektromagnetycznych o różnych długościach. To od ich długości zależy jaki kolor widzimy.

Fot. NASA / ISS.

Najkrótsza jest fala światła niebieskiego, a najdłuższa czerwonego. Ta druga nie rozszczepia się w atmosferze, ponieważ cząstki powietrza są dla niej na tyle małe, że je omija. Dociera do powierzchni ziemi niemal w linii prostej, następnie się od niej odbija i opuszcza ziemską atmosferę.

To, co ma miejsce w atmosferze, przypomina wówczas niezwykle intensywną barwę podczas zachodu Słońca. Skoro w każdej sekundzie gdzieś Słońce zachodzi, to sumując liczbę takich zachodów, mamy efekt w postaci czerwonej lub pomarańczowej aureoli wokół Ziemi. 

Skutek tego zjawiska widoczny jest z powierzchni ziemi zwłaszcza podczas zaćmienia Księżyca, gdy nasz naturalny satelita jest oświetlany tym właśnie światłem, przybierając złowieszczą, czerwono-pomarańczową, lub jak kto woli, krwistą barwę.

Wyższe warstwy atmosfery świecą również dlatego, że przy ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe tlen i azot zaczynają emitować fale świetlne pod wpływem reakcji między sobą, jonami hydroksylowymi oraz litem i sodem.

Jeśli się dobrze przyjrzycie, ponad pomarańczową obwódką, widoczna jest bardzo cienka obwódka zielona. To skutek emisji fal świetlnych przez tlen. W przypadku pomarańczowego i czerwonego koloru winne świecenia są sód i wodorotlenki. Zjawiska, które wydają się być skomplikowanymi, potrafią nas zachwycić swoimi efektami.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

Komentarze

prognoza polsat news