FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Weekend pod znakiem gwałtownych burz. Gdzie mogą przejść ulewy, gradobicia i wichury?

Przed nami kolejny niespokojny weekend, który nie dość, że będzie gorący, to jeszcze bardzo wilgotny, z burzami i ulewami, a miejscami także gradobiciami i wichurami. Sprawdźmy najnowsze mapy burzowe i ostrzeżenia meteorologiczne.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W weekend (27-28.07) podwyższona aktywność burzowa będzie obejmować większość regionów naszego kraju. Dlatego też burzy lub ulewnego deszczu należy się spodziewać prawie wszędzie. Szczególnie powinniśmy uważać na otwartych przestrzeniach w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Śledź burze na żywo >>>

W sobotę (27.07) najbardziej intensywne burze przejdą nad regionami południowymi, centralnymi i północno-zachodnimi. W niedzielę (28.07) najbardziej niebezpiecznie będzie z kolei w dzielnicach zachodnich i południowych. Burzom będzie towarzyszyć wysoka temperatura, przekraczająca 30 stopni w cieniu.

Z biegiem godzin chmur burzowych, a co za tym idzie, także związanych z nimi gwałtownych zjawisk, będzie systematycznie przybywać. Dlatego zachowajmy ostrożność, unikajmy przebywania w pobliżu drzew, a także nie parkujmy pod nimi samochodów i nad studzienkami kanalizacyjnymi.

Usuńmy z zaokiennych parapetów kwiaty i zabezpieczmy wszystkie rzeczy leżące luzem na balkonach lub przed domem, aby nie porwał ich wiatr i nie wyrządził przypadkowemu przechodniowi krzywdy. Możemy zminimalizować skutki burz we własnym zakresie.

Przeważnie spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, lokalnie z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Jednak będą miejsca, gdzie natężenie burz może być silniejsze. Wówczas może spadać nawet 30 mm deszczu, lokalnie z gradem o średnicy 3 cm i w towarzystwie podmuchów wiatru do 90 km/h.

Z powodu ulew możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Groźna będzie też temperatura, która w niedzielę (28.07) będzie przekraczać 30 stopni. Unikajmy więc przebywania w pełnym słońcu, o ile nie planujemy się opalać, a także spożywajmy duże ilości wody mineralnej. Jeśli możemy, nie przemęczajmy się.

Jak się zabezpieczyć poza domem?

- Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

- Unikać przebywania pod drzewami,

- Unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

- Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,

- Wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jest on odbiornikiem radiowym. Co prawda o małej mocy, niemniej jednak, podczas burzy zaleca się unikanie prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy,

- Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą "przyciągać" pioruny,

- Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży), samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

- Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba",

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Jak się zabezpieczyć w domu?

- Unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,

- Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

- Przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Jak postępować po porażeniu piorunem?

- Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.

- Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.

- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

- Należy sprawdzić, czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne - nie zawierają ciał obcych.

- Następnie na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładziemy nadgarstek jednej ręki i przykrywamy drugą dłonią splatając palce obu rąk oraz zaczynamy uciskanie.

- Po każdych 30 uciśnięciach 2 wdechy.

- Gdy przywrócimy poszkodowanemu oddech i tętno, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i poczekać na przybycie lekarza.

Wskazówki na podstawie poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news